Almanca Türkçe Sözlük Forum

Mefhumu muhalifinden:S  


0

Günaydın...
Mefhumu muhalifinden sözü aklımı fena halde karıştırmış bulunuyor. Karşılığında Umkehrschluss sözcüğüne ulaşabildim ama çeviride bağlantıyı kuramadım çünkü türkçesini bile anlamış değilim :S

Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçu ise TCY'nın 179/2.maddesinde düzenlenmiş olup, ceza sistematiği 180.maddesinin başlığının mefhumu muhalifinden yola çıkıldığında ancak kasten veya olası kast ile işlenebileceği, şüphelilerin kast ile hareket ettiklerine dair herhangi bir delil bulunmadığından şüpheliler hakkında bu suç yönünden CMK 172/1.maddesi gereğince kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

Verkehrsgefährdung ist im türk. StGB Art. 179/2 geregelt und ordnungsgemäβ des Strafgesetzes Art.180....

 
0

Mefhumu muhalif: aksi ile kanıt; kavramın zıddı, a contrario. Almancası Kıygı'ya göre: der Gegenbegriff.

 
0

mefhum-ı muhalif : das Gegenteil

mefhumu muhalifinden yola çıkıldığında : wenn man vom Gegenteil ausgeht

 
0

Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçu TCY'nın 179/2.maddesinde düzenlenmiş olup, ceza sistematiği 180.maddesinin başlığının mefhumu muhalifinden yola çıkıldığında ancak kasten veya olası kast ile işlenebileceği, şüphelilerin kast ile hareket ettiklerine dair herhangi bir delil bulunmadığından şüpheliler hakkında bu suç yönünden CMK 172/1.maddesi gereğince kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

Ein Versuch :

Die Verkehrsgefährdung ist im türk. StGB Art. 179/2 geregelt, wenn man dem ordnungsgemäβigen Strafgesetz mit dem Titel des Art.180 vom Gegenteil ausgeht, kann diese Beschuldigung nur mit Absicht erfolgt haben, jedoch gibt es in diesem Fall kein Beweis für Absicht. Daher besteht für die Beschuldigten, gemäβ türk. StPO Art.172/1, keine öffentliche Interesse an eine Strafverfolgung.

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.