Almanca Türkçe Sözlük Forum

bila ikmal  


0

Sevgili Arkadaşlar,

elimdeki hukuki içerikli bir çeviride geçen "bila ikma" kavramının ne anlama geldiğini tam olarak anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu deyimin hangi bağlamda geçtiğini anlamanız için cümleyi yazayım.

İstanbul Bakanlık Muhabere Bürosu'nun xxxx sayılı talimat yazıları davalı adına çıkartılan tebligatın bila ikmal iade edilmesi üzerine yerine getirilememiş olduğundan incelendi:....

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

bila ikmal, Arapça'dan gelen bir terim.
Türkçemizde "tamamlanmadan" anlamına gelir.

McB

 
0

Merhaba

bila "-siz" eki yani " ohne ''

ikmal ''tamamlama''

bila ikmal iade edilmesi McB' nin de belirttiği gibi " tamalanmaksızın ya da tamamlanmadan iade edilmesi ''

Selamlar

 
0

Teşekkür ederim. "sonuç alınamadan" veya benzeri bir anlamı, içerikten hareketle tahmin etmek mümkündü. Sayenizde emin oldum. Selamlar. Mustafa

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

bila: olumsuzluk eki
ikmal: tamamlama, bütünleme, eksiğini giderme
anlamında

Selamlar

 
0

Bila ikmal kavramının aradığınız bağlamda karşılığı "unerledigt"

örnek (daha çok bağlam belirtilmezse çözüm de bu kadar olabiliyor):
... tebligat bila ikmal geri gönderilecektir
... ist die Zustellung(?) unerledigt zurückzusenden

 
0

Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar. Tercümeyi bitirip teslim ettim.

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.