Almanca Türkçe Sözlük Forum

Lise nasil cevirilir ?  


0

Arkadaslar ben türkiyeden lise mezunuyum ( düz lise - 11 yil okudum - acikögretim lisesini bitirdim ) bu almanyada hangi okula denk geliyor ? Realschule , Hauptschule yada Gymnasium ?

Simdiden tesekkürler ..

 
0

Gymnasium ya da Oberschule bence. Realschule 10 yıl sürer.

 
0

Okulun isminden ziyade aldığın eğitimi ifade etmelisin bence.

Alıntıdır:
Türkiye’de liseyi bitirdim. Mezun olduktan sonra Almanya’ya evlilik yolu ile geldim. Bir senedir ailem ile birlikte Dortmund’da yaşıyorum ve burada Almanca dersi alıyorum. Türkiye’de sahip olduğum bu diplomayı ne şekilde değerlendirebilirim?

Öncelikle, lise diplomanızı Almanya’da kolaylıkla denkleştirme imkanınız var. Ancak, Almanya genelinde diploma tanınması için başvuru yöntemleri değişebiliyor. Dortmund, Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein Westfalen) eyaleti içerisinde bulunduğu için okul diplomalarının tanınması ile Köln Bölge Valiliği (Bezirksregierung Köln) ilgilenmektedir. Lise diplomanız, eğer ki diplomanızı düz liseden aldıysanız (meslek liseleri veya bazı bölgelerdeki düz liseler farklı değerlendirilmektedir), Alman okul sistemine göre ‘Mittlerer Bildungsabschluss’ yani ‘Realschulabschluss’ olarak değerlendirilmektedir. Başvuru için her eyalette ihtiyaç duyulan belgeler şunlardır: Nüfus cüzdanının veya pasaportun fotokopisi (oturum izni ile birlikte), diplomalarınızın orjinali ya da tastikli fotokopileri ve bu diplomaların yeminli tercüman tarafından tercümeleri, kısa bir özgeçmiş ve ikamet belgesi.

Link: http://www.istebilgi.de/s-kca-sorulan-sorular.html

Bu bilgiye göre "Mittlerer Bildungsabschluss" aradığın cevap.

 
0

Abschluß in einem türkischen Ferngymnasium

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.