Almanca Türkçe Sözlük Forum

Einberufung und Entlassung aus dem Zivildienst  


0

Hallo und guten Abend verehrte Freunde. Vom Bundesamt für Zivildienst:
Einberufung und Entlassung aus dem Zivildienst.

Ob mir jemand bei der Übersetzung helfen könnte.

Wäre wirklich sehr sehr lieb.

Vielen Dank.

Gruß
Emine

 
0

sivil askerliğe dühul / çağrı / celpname

sivil askerlikten terhis / taburcu olma

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

ALINTIDIR

Örneğin, Hıristiyanlara ait bir yaşlılar evinde bir yıl yaşlı bakıcılığı yaparak “savaş hizmeti”ni tamamlayan genç, sonraki yaşamında bu kurumu hatırlıyor tezi bile Avrupa’da sivil askerlik için oldukça güçlü bir tez. Üstelik kafasında sosyal alana dair neredeyse hiçbir şey bulunmayan gençlerin, askerlik hizmetinden sonra yoksulluk, yaşlılık, korunmaya muhtaçlık gibi alanları tanımış olduklarına inanmak da oldukça yaygın. Sosyal demokratların sivil askerlik savunusunu ise, sivil askerlik yapanların sosyal sorumluluk bilinçleri artıyor tezi oluşturuyor. 20 yaşına kadar ailesi ve okulu çevresinde yaşayan herhangi bir genç, askerde yaşlılara, kimsesizlere, sakatlara, yoksullara yardım ederek belki de hayatta bir daha karşılaşmayacağı bir dünyayı da tanımış oluyor. Ayrıca, meslek seçiminden önce, okuldan önce hayatın başka alanlarını görmenin yararlarından bahsedenler de var. Yani Avrupa’nın eskiden beri sivil askerlik uygulaması geçerli olan ülkelerinde artık bu tür bir askerlik ille de solcuların ya da pasifistlerin tercih ettiği bir askerlik değil. Çok sıradan insanların da tercih ettiklerinde kimsenin, “Allah allah, niye böyle tercih etti” diye sormadığı bir askerlik biçimi.
Sivil askerlik uygulamasına Almanya ve İskandinav ülkeleri dışında yeni yeni başlayan Rusya, İtalya, Avusturya, İsviçre’de de sivil askerlik süreci “normalleşmiş” durumda.

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Danke:)

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.