Almanca Türkçe Sözlük Forum

Rakı delikanlıyı susturur  

Seite 4 / 4 Vor

0

İçki kültürü ya da Rakı kültürü denen bir şey var.

 
0

Evet doğru haklısınız, böyle bir şey var. Her şeyin bir şekli şemalı var.

 
0

Hudaverdi schrieb:
Wahre Männer bringt Raki zum Schweigen, Schwuchteln löst er die Zunge.Kanımca "delikanlı" kavramına bağlama en uygun karşılığı siz oturttunuz yerine.

Tebrikler

PS. Yine de bazı kavramları veya deyişleri kültürler arası aktarabilmek mümkün olmuyor. Bunun örnekleri çok.

ya tutarsa
geyik
kelaj
fransız kalmışsınız

türünden kelimeleri / deyişleri aktarmak için karşı kültürden insanların aklına pencere açmak gerekir. Pencere de kolay açılmıyor yani. Duvarı delmeyı, düşünce yapısının statiğini bozmayı da göze almanız lazım.

"N'olacak bu memleketin hali" örneğinde olduğu gibi, Alman'ın statiğini bozmak için "rakı" kullanılmış mesela...

 
0

merhabalar,

sabah internet bozuktu, bunun için ancak bakabildim.

evet, wahre Männer güzel olmuş. Bence ibne kısmını bu kadar wörtlich çevirmemekte fayda var.

also Gegensatzpaar wahre Männer im Gegensatz zu örneğin Schlappschwänze, Trottel oder ähnliches.

Nochmals vielen Dank für die vielen Anregungen, eine endgültige Lösung habe ich natürlich auch noch nicht, und wie bereits von dem einen oder anderen angemerkt: Leider wird etwas verloren gehen. Es steckt zu viel drin in diesem schönen knappen tiefsinnigen Sätzchen.

Herkese kolay gelsin.

 
Seite 4 / 4 Vor
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.