Almanca Türkçe Sözlük Forum

ortak sıfatını haiz olduğu süre boyunca  


0

Merhaba,
bu parafın tercümesinde yardımcı olabilir misiniz lütfen. Yani türkçesinde ne demek istediğini anlamıyorum ki cevireyim. Fazla çalışmanın ve uykusuz kalman neticeleri herhalde.

Hissedarlar sözleşmesi - Limited Şirketi ile ilgili.

5. Rekabet Yasağı alt maddeleri

İşbu süreç, haksız rekabette bulunanın ortak sıfatını haiz olduğu süre boyunca uygulanacak olup, sözleşmesel ilişkinin sona ermesinden bir hükmü bulunmamaktadır.

 
0

Merhaba Semiha,

Cümlede bir eksiklik olabilir. Bence şöyle olmalı:

İşbu süreç, haksız rekabette bulunanın ortak sıfatını haiz olduğu süre boyunca uygulanacak olup, sözleşmesel ilişkinin sona ermesinden sonrası için bir hükmü bulunmamaktadır.

Ebendieses Verfahren wird angewandt, solange derjenige, der in unlautere Konkurrenz getreten ist, die Eigenschaft eines Partners besitzt; für die Zeit nach Beendigung des Vertragsverhältnisses ist keine Bestimmung enthalten.

 
0

Hallo Eva,

vielen Dank für die Antwort.

 
0

Bitte schön. Diesmal auch ohne Missverständnisse. :)

 
0

Na ja, sorry, nicht ganz.

"Dies, solange derjenige, der in unlauteren Wettbewerb getreten ist, Gesellschafter ist; mit Beendigung der vertraglichen Beziehungen gilt dies nicht mehr."

Hüküm ifade etmek = gelten, Wirkung haben, rechtliche Geltungskraft haben. In diesem Zusammenhang ist also die Übersetzung mit "Bestimmung" oder "Vorschrift" falsch.

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Vielen Dank für die Korrektur, Herr Rumpf.

 
0

Muss natürlich heißen "Dies gilt, solange ...."

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Herr Prof. Rumpf

Ich bedanke mich ebensfalls.

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.