Almanca Türkçe Sözlük Forum

lütuf/lütfetmek  


0

Einige Wörter bzw. Ausdrucken lassen sich nicht einfach mit Hilfe von Wörterbüchern übersetzen. "lütuf" und "lütfetmek" sind zwei davon. Also, wie kann man die folgende ins Deutsch übersetzen?

"Lütfettiniz, [ toplantiya beni de davet ettiniz, tesekkür ederim. Su noktayla giris yapmak isterim.... ] "
"Lütfedip [ bi ugrasaydi, sorun belki de cözülürdü. ] "
" [ Bunu uygulamaya koymaniz, ] lütfunuz [ degil, bilakis görev ve sorumlulugunuz! ] "
" [ Balkonda artik sigara icebilirmisiz.] Lütfuydu, [beyefendinin! ] "

Vielen Dank im Voraus!

 
0

Ach, mein Fehler! Natürlich meinte ich ".... lassen sich nicht.... übersetzen". Auch natürlich brauche ich je keine ganze Übersetzungen zu den obigen Sätzen. Gegegen sind sie nur zum Zweck des Zusammenhanges.

Vielen Dank für euere Bemühungen!

 
0

gezegenn schrieb:
Einige Wörter bzw. Ausdrucken lassen sich nicht einfach mit Hilfe von Wörterbüchern übersetzen...


Steuerwald bietet doch Lösungen dazu:

lütfetmek
1. freundlichst gewähren (geben, schenken)
2. so freundlich sein zu . . .

lütfetmek, inayet etmek; bir şeyi lütfen (tenezzülen) yapmak = geruhen (veraltend, sonst iron.): sich gnädig herablassen, belieben, etw. zu tun: Seine Majestät haben geruht zuzustimmen; Ja, glauben Sie denn, ...dass ich... warten werde, bis Sie geruhen, mich herauszulassen?

geruhen = entgegenkommen (jdm.)
auf jemandes Forderungen / Wünsche eingehen, Verständnis zeigen für, jemandem etwas erleichtern / ermöglichen, jemandem goldene Brücken / eine goldene Brücke bauen, konzessionsbereit / verhandlungsbereit sein, geruhen, sich herbeilassen / herablassen

lütuf buyurmak
1. die Güte haben zu . . .
2. gestatten

 
0

en uygunu bu

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.