Almanca Türkçe Sözlük Forum

Ein problematischer, krummer Satz? - Eure Meinungen?  


0

Hallo,

Ich möchte eure Meinungen über den folgenden Satz wissen. Wegen (irgendeines) der unterstrichenen Wörter scheint der Satz mir (semantisch) problematisch:

"Es wäre Peter zurzeit nicht zumutbar, trotz seiner immer noch bestehenden Skepsis gegenüber seinem Vater, [....], die Besuche unbegleitet stattfinden zu lassen."

Was sind eure Meinungen? Wie scheint der euch?

Vielen Dank!

 
0

Das Wörtchen "trotz" macht keinen Sinn, es könnte / sollte heißen:

Es wäre Peter zurzeit nicht zumutbar, trotz auf Grund/ wegen seiner immer noch bestehenden Skepsis gegenüber seinem Vater, [....], die Besuche unbegleitet stattfinden zu lassen.

Ich würde aber die Satzteile umstellen:

Auf Grund seiner immer noch bestehenden Skepsis gegenüber seinem Vater wäre es Peter zurzeit nicht zumutbar, [....], die Besuche unbegleitet stattfinden zu lassen.

 
0

Es gibt noch eine zweite Variante, die Sinn macht:

"Es wäre Peter zurzeit nicht zumutbar, trotz seiner immer noch bestehenden Skepsis gegenüber seinem Vater, [....], die Besuche unbegleitet stattfinden zu lassen."

Grammatikalisch und inhaltlich wäre auch diese Version korrekt, ich finde sie allerdings herzlos :)

 
0

Danke Evina für die Bestätigung! Es muss noch eine Variante geben, aber ja, nicht mehr wichtig.

Danke.

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.