Almanca Türkçe Sözlük Forum

TTnet çocuk ve/veya aile filtresi şikayet dilekçesi  


0

Sevgili Arkadaşlar,

Türk Telekom iştirakli TTnet, CafeUni'nin içeriğini her ne hikmetse çocuklar ve/veya aileler açısından sakıncalı buluyormuş. Sözlüğün çocuk ve/veya aile filtresine/profiline takıldığı yönünde şikayetler elimize ulaştı. Gerçekten böyle bir uygulama var mı? Sizin tecrübeleriniz nedir? Okul, işyeri vs. gibi ortamlardaki deneyimlerinizi bize aktarır mısınız lütfen.

Böyle mantıksız bu uygulama var mıdır, bilemiyoruz ama Almanca konuşulan ülkelerden CafeUni'ye erişimdeki büyük artışa rağmen, geçen yılın sonundan beri Türkiye'den CafeUni'yi kullanma oranlarında bir azalma olduğunu gözönüne alınırsa böyle bir ihtimal var, diye düşünüyoruz. Az önce,

http://www3.ttnet.com.tr/bireysel/destek/bize-ulasin/Sayfalar/default.aspx

adresindeki forumu kullanarak aşağıdaki şikayet dilekçesini TTnet'e yolladık. Şikayet sayısı ne kadar çok olursa, o derece etkili olur, diye düşünüyoruz. Eğer siz de dilekçe yazmak isterseniz, fikir verir düşüncesiyle, gönderdiğimiz dilekçeyi aşağıda yayınlıyorum.

Destek vermeniz ricasıyla herkese sevgiler, saygılar,

CafeUni Ekibi adına
Mustafa

Saygıdeğer Yetkili,

CafeUni.com alan adı altında tamamen ücretsiz Türkçe-Almanca bir sözlük hizmete sunuyoruz. Türkiye'deki kullanıcılarımızdan gelen şikayetler doğruysa eğer, eğitim amaçlı hizmet veren sözlüğümüz CafeUni.com'a erişim, TTnet'in aile ve/veya çocuk filtresi tarafından engelleniyor. Böyle bir uygulama gerçekten var mıdır? Varsa bunun nedeni nedir ve internetteki en geniş kapsamlı Türkçe-Almanca sözlük olan CafeUni'ye Türkiye'deki büyük, küçük tüm insanlarımızın ulaşması için nereye başvurmamız gerekmektedir?

Sorularımıza cevap vermeniz dileğiyle,

Saygılarımızı sunarız

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Merhaba Mustafa,
sen de görmüşsündür sanırım;
"Güvenli İnternet Hizmeti" altında, Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu'nun kararıyla
belirlenen yasaklı siteler,

http://www.guvenlinet.org adresinden
ALAN ADI PROFİL KONTROLÜ yapılabiliyor.

Ben de CafeUni alan adını vererek kontrol ettim:
Sonuç ise şöyle:

"Bu alan adı aile profilinde görüntülenmektedir. Not: Alan adı henüz incelenmemiş olabilir."

ve
"Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLSİN"
diye de kaydettim.

Bu durumda ne yapılabilir? Belirttiğin gibi:
> TTnet'in CafeUni'ye erişimi çocuk filtresiyle
> gerçekten de engelleyip engellemediğinden emin
> olmaya çalışıyorum. Türkiye'deki
> kullanıcların ilk etapda bu konuda bize blgi
> vermesi şart! Daha sonrasında ise engelin
> nedenini anlayıp ortadan kaldırmaya çalışmak
> gerekiyor.

Şikayet etmeden önce bilgilerin doğruluğundan emin olmak gerekir ispat açısından tabii.
Siteye elbette sahip çıkacağız!
Selamlar :)

http://www.tk.gov.tr/mevzuat/tebligler/dosyalar/guvenli_internetkonsmetin.pdf
http://www.bthaber.com/aile-ve-cocuk-profili-icin-kurul-belirlendi/

 
0

Merhaba Mustafa,

sitenin çocuklar ve/veya aileler açısından sakıncalı bulunduğu iddiasının ardında siyasi nedenler olduğunu düşünüyorum ve bu sorunun özellikle gazi olayları sırasında forum satırlarına yazılan bazı içeriklerden kaynaklandığını sanıyorum.

Ne yazık ki Türkiye şu sıralarda fikir özgürlüğü açısından çok zor bir dönem geçiriyor.

Dilersen bahsettiğim türden içerikleri sil, ve başvurunu tekrarla.

Aksi halde CafeUni'nin Türkiye'de izenmesi imkansız hale gelebilir.

Benim bu yazdığım satırları da okuduktan sonra silebilirsin.

Sevgiler
Levent

 
0

Merhaba Levent,

görüşlerin için teşekkürler. Yazdığın satırları silmeyi gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ben kimseye fikirlerini yasaklayamam. Bunlar da senin görüşlerin...

TTnet'in CafeUni'ye erişimi çocuk filtresiyle gerçekten de engelleyip engellemediğinden emin olmaya çalışıyorum. Türkiye'deki kullanıcların ilk etapda bu konuda bize blgi vermesi şart! Daha sonrasında ise engelin nedenini anlayıp ortadan kaldırmaya çalışmak gerekiyor. Siyasi bir gerekçesi olma ihtimalini ise zayıf görmek istiyorum.

Yukardaki şikayet mesajını kaç kullanıcı TTnet'e yolladı bilmiyorum ama şikayet mekanizmasını kullanmamaz ÇOK ÖNEMLİ. CafeUni kullanıcılarının bu haksızlık karşısında bize destek vereceğini umuyorum. Zira uzun vaadede bu sitenin varlığını devam ettirmesi de Türkiye'den bağlantının sorunsuz bir şekilde olmasıyla doğrudan alakalı. Almanca öğrenmek isteyen çocuklara/gençlere CafeUni gibi bir kaynağı yasaklamak akılla, mantıkla açıklanabilecek bir durum değil.

CafeUni'yi sunduğumuz için şimdiye kadar bize minnetarlığını ileten arkadaşlar! Sıra şimdi sizde. Siteye sahip çıkın lütfen!

Selamlar
mustafa

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Bilgi için:
Ne işyerimde ne de evimde CafeUni'ye erişim problemi yok.
Nora'nın yazdığı gibi, önce %100 emin olmak gerekir. Bir problem olması halinde elbette can-ı gönülden protesto ederiz.

Pico

 
0

Merhaba Arkadaşlar,

bence de ilk etapta böyle bir sorunun olup olmadığından kesin olarak emin olmamız gerekiyor. Ama ben yine de TTnet'e başvurup onlardan bir yanıt almayı gerekli gördüm. Böyle bir engellemenin olup olmadığını, Almanya'dan internet aracılığıyla kesin olarak tespit etmemiz ihtimal dışı gibi görünüyor. Benim özellikle bilmek istediğim şu:

Okullarda, üniversitelerde veya/ve dersanelerde öğrencilerin kullanımına sunulan bilgisayarlardan CafeUni'ye girişte bir sorun yaşanıyor mu? Bunu tespit etmemiz gerekiyor.

Özellikle aramızdaki öğretim görevlilerinin, öğretmenlerin ve üniversite öğrencilerinin dikkatine!

Selamlar
Mustafa

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

M. Mustafa Şahin schrieb:

> Benim özellikle bilmek istediğim şu:
>
> Okullarda, üniversitelerde veya/ve
> dersanelerde öğrencilerin kullanımına sunulan
> bilgisayarlardan CafeUni'ye girişte bir sorun
> yaşanıyor mu?
Bunu tespit etmemiz gerekiyor.
>
>
> Özellikle aramızdaki öğretim görevlilerinin,
> öğretmenlerin ve üniversite öğrencilerinin
> dikkatine!
>
> Selamlar
> Mustafa

Ben de biraz önce bazı kişilere haber saldım ve konuyla ilgili bir geri bildirim rica ettim. Dilerim faydası olur.

Selamlar :)

 
0

Nora schrieb:


> Ben de biraz önce bazı kişilere haber saldım
> ve konuyla ilgili bir geri bildirim rica ettim.
> Dilerim faydası olur.
>
> Selamlar :)

Teşekkürler Nora!

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Merhaba Arkadaşlar,

bugünkü Türkiye Gazetesi Avrupa baskısında CafeUni'nin Türkiye'de çocuk filtresine takılması ile ilgili bir haber var. Birinci sayfadaki birkaç cümleyeyi takiben üçüncü sayfada en büyük haber CafeUni! Okudunuz mu? Türkiye baskısında da haber çıktı mı bilmiyorum.

Selamlar
Mustafa

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Sevgili CafeUni-Dostları,

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) her ne hikmetse CafeUni'yi çocuk filtresinden çıkarmamakta ısrar ediyor. Daha düne kadar CafeUni.DE 'çocuk filtresine' takılıyordu. Basında bu yönde çıkan haberlerden sonra, CafeUni.DE filtreden çıkarıldı. Onun yerine CafeUni.COM çocuk filtresine konuldu!!! Dalge geçer gibi birleri bizimle. Türkçe-Almanca bir sözlüğün neyini çocuklara uygun bulmaz bu kimseler anlamıyoruz...

Sizden ricamız, lütfen ilgili kurumun işlettiği şu adrese girip: guvenlinet.org.tr, CafeUni.COM'u sorgulattıktan sonra "güvenlidir, çocuklara açılsın" seçeneğine tıklar mısınız?

Bu yazıyı arkadaş çevrinizde paylaşırsanız ve onların da CafeUni'ye yardımcı olmalarını rica ederseniz çok seviniriz. Bu haksızlığa karşı destek vermeniz umuduyla.

CafeUni Ekibi adına
Mustafa

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

(tu)
Mustafa, yazıyı arkadaş çevresinde paylaşacağım!

 
0

Günaydın,
Bu sabah sitenizi sorgulattım ve erişimle ilgili bir problem görmedim.
"Bu alan adı çocuk ve aile profilinde görüntülenmektedir." ibaresi vardı.

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Sevgili CafeUni-Dostları,

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, CafeUni'ye uyguladığı 'çocuk filtresini' bu sabah saatlerinden itibaren kaldırmış görünüyor. Destek veren herkese canı yürekten teşekkür ederiz. Sizin desteğiniz olmasaydı bu sonuca ulaşamazdık. Sözlüğümüze uygulanan filtre hali hazırda kaldırılmış olsa da "istersem sitene erişimi engellerim, istersem engellemem. bana kalmış bir şey bu" mantığını kınıyoruz. İnternet kimsenin özel mülkiyetinde değildir! Üstelik burada sözkonusu olan tamamen politika dışı bir ortamda hizmet veren bir Türkçe-Almanca sözlük! Siyasi bir nedeni de olamaz yani. Kimsenin 'özel haklarının' herhangi bir şey edildiği bir ortam da sözkonusu değil. Türkçe ve Almanca dillerinde görüş alışverişi yapılan, internetteki en geniş kapsamlı Türkçe-Almanca sözlük sözkonusu olan! Hepsi bu!

Görünen o ki, gerek CafeUni.com'a gerekse de CafeUni.de'ye uygulanan filtre şimdilik kalkmış. 'Neden filtrelendi' bu muamma bir yana, daha evvel olmadık yere CafeUni.de'yi filtreyen, Türkiye Gazetesi'nde çıkan haberden sonra '.de filtresini' kaldırıp CafeUni.com'u filtreleyen anlayışın keyfiyeti gözönüne alınınca, filtre tehlikenin sona ermediği, aksine kontrolsüz ve zorba bir gücün elindeki bir kılıç gibi bizi tehdit ettiği ortay çıkıyor. Peki neden, niçin yapılıyor bu saçmalık? Bunu, bir o listeyi hazırlayan beyler, bir de Allah biliyor...

Almanca-Türkçe bir sözlük olmak dışında herhangi bir vasfı ve misyonu olmayan CafeUni'ye uygulanan bu tamamen nedensiz ve keyfi 'sınırlandırma', sözkonusu filtre uygulamasının ne kadar antidemokratik, zorba ve hak gaspedici olduğunu tekrar gözler önüne seriyor. Türkçe-Almanca bir sözlüğün kimseye zararı olmadığı gibi, bu anlamda önemli bir hizmet sunduğu apaçık ortada. Bu 'erişim sınırlandırmasının' gerekçesini ise, biz hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz. Çünkü 'Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu' kimseye hesap vermez! İsterse öyle yapar, istemezse böyle. Kimse ona dokunamaz. Mantık bu!

CafeUni gibi - hiç bir gerekçesi yokken, araştırılmadan ve tamamen keyfiyet sonucu - mağdur edilen daha nice internet sitesi olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yüzden, filtre uygulamaları olmak zorundaysa eğer, böyle 'erişim sınırlandırmalarının' haklı gerekçeleri olmak zorunda olduğu ve bu haklı gerekçelerin mahkeme kararıyla onaylanması zorunluluğu olduğu kanaatindeyiz. "Canımız istedi filtreledik, sonra da filtreyi kaldırdık, Kafamıza esti / kızdık yine filtreledik" anlayışının ne kadar gaddar, ne kadar çağdışı ve antidemokratik olduğunu tartışmaya gerek bile yok. Filtrelenen sitelere, en azından neden 'filtrelendiklerine' dair bilgi verilmesi, filtre uygulamasından önce ise, uyarı gönderilmesi en asgari standartlar olmalıdır. Normal olanı bu. Demokrasilerde hiçbir kurum veya kuruluşun böyle kontrolsüz ve keyfi bir uygulama gücü yoktur. Olamaz da. Demokrasilerde ama ve hukukun geçerli olduğu ülkelerde...

Bize yapılan bu haksızlık her ne kadar şu anda ortadan kalkmış olsa da, bu tehlikenin tümden ortadan kalkmadığı apaçık ortada. Çünkü filtreleme uygulaması keyfi ve kontolsüz! Sonuçları ise çok ciddi olabiliyor internet siteleri için. Ve maalesef bu tür durumlarda başvuruda bulunabilecek bir şikayet ve kontrol mekanizması bile yok. CafeUni'nin benzer bir haksızlıkla tekrar yüzyüze kalması ve tekrar mağdur edilmesi halinde, her türlü yasal adımı atacağımızın bilinmesini isteriz.

Bu tür haksızlıklara son verilmesini ve CafeUni gibi haksız yere filtrelenen diğer sitelere erişimin kısıtlamasız olarak ve ivedilikle sağlanmasını talep ediyoruz.

CafeUni dostlarına ve kamouyuna saygıyla duyurulur.

CafeUni Ekibi adına,
M. Mustafa Şahin

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.