Almanca Türkçe Sözlük Forum

Unwort des Jahres  

Seite 2 / 2 Vor

0

eva.l schrieb:


> Döner-Morde könnte ja auch bedeuten, dass man
> mit Dönern – z.B. vergifteten – gemordet hat.
> Oder man hätte jemanden mit dem Döner-Drehspieß
> erstochen.

Auf die Idee, jemanden mit einem vergifteten Dönerspieß zu erstechen, muss man erst mal kommen! Obwohl, wenn es sich bei dem Dönerprodukt gleichzeitig um Gammelfleisch (noch so ein Unwort) handelt, braucht man gar kein Gift mehr! :)

> Na egal wie man es dreht, es ist so falsch wie
> geschmacklos.

Ja, es erinnert mich ein wenig an das besagte Beispiel "Türkenjunge"...

> Das einzig Gute daran ist, dass man es wirklich
> zum Unwort des Jahres erkoren hat, damit zumindest
> mal die Presse für dieses schreckliche Wort
> sensibilisiert wird und in Zukunft auf solche
> „Kreationen“ verzichtet.

Ich fürchte, die Presse macht ganz normal damit weiter. Unwörter zu kreieren ist eine der Lieblingsbeschäftigungen der Medien und der Politiker. Es wird daher immer wieder neue Unwörter geben, und viele schaffen's sogar in den Duden.

 
0

Sündenbock heißt übrigens auf Spanisch “cabeza de turco” (Türkenkopf) ... :(

 
0

eva.l schrieb:


> Sündenbock heißt übrigens auf Spanisch
> “cabeza de turco” (Türkenkopf) ... :(

Um Gottes willen!

 
Seite 2 / 2 Vor
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.