Almanca Türkçe Sözlük Forum

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu  


0

Merhaba arkadaşlar.
Son zamanlarda Türkiye'den gelen raporlarda hastanelerin adları

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU
XY İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
XY Devlethastanesi

diye geçiyor.

Benim çevirim şöyle:

REPUBLIK TÜRKEI
GESUNDHEITSMINISTERIUM
ANSTALT DER ÖFFENTLICHEN KRANKENHÄUSER DER TÜRKEI
Generalsekretariat des Verbands der Öffentlichen Krankenhäuser für die Provinz XZ

Bu husus bir çoğumuzu ilgilendireceğinden görüşlerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar

 
0

Elrimet,
bir süre önce bana da böyle bir belge geldi, kendi çevirime baktım, senin çeviri ile hemen hemen aynı, sadece ben Verband yerine Bund olarak tercüme etmişim. Bana göre çevirin genel olarak doğru, ama diğer ustaların yorumlarını da göz önüne alalım.

Selam
Pico

 
0

Bund yerine "Vereinigung" da kullanabilinir.

MKG arkadaşın görüşü de o yönde...

gehupft wie gesprungen

 
0

Yorum ve görüşleriniz için teşekkürler.
İyi hafta sonları
:)-D

 
0

benim bulunduğum şehirde hastaneler birliğine "Krankenhauszweckverband" denilmekte.

 
0

Natürlich könnte man z.B. auch sagen "Anstalt für das öffentliche Krankenhauswesen der Türkei".

Zweckverband ist eine interessante Idee. Allerdings sollte man rechtliche Grundlagen und Statuten der betreffenden Organisationen anschauen und vergleichen, bevor man sich für diese Variante entscheidet.

Bis dahin kann man mit Elrimets Vorschlag sehr gut leben.

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.