Almanca Türkçe Sözlük Forum

LYS - YGS  


0

Merhaba,

LYS - Lisans Yerleştirme Sınavları ve
YGS- Yükseköğretime Geçiş Sınavı

Tercümesi için önerisi olan ve yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

YGS - Übergangsprüfung für die Hochschule
LYS - Prüfung für Studiumplatz ?
LYS - Zulassungprüfung zum Undergraduate-Programm

 
0

LYS ve YGS’nin nasıl tercüme edilebileceğini tam bilemiyorum, fakat „lisans“ „Undergraduate-Programm“ olarak tercüme edilemez. Çünkü lisans derecesi Türkiye’de en az dört yıllık üniversite öğreniminin sonunda, sınavların başarılması ve bir tez (Abschlussarbeit) yazılması şartıyla elde edilir. Bunun Almanca karşılığı öğrenim dalına göre „Diplom“ veya „Magister“dir. „Undergraduate-Programm“ Türkiye’de liseden sonra iki yıllık öğrenim sonunda elde edilen (bazen dört yıllık öğrenim gerektiren bir daldan iki yıl sonra ayrılanlara da bu mezuniyet derecesi verilir) „ön lisans“ derecesinin karşılğı olabilir.

 
0

Cevap ve uyarınız için cok teşekkür ederim.

 
0

Lisans yerleştirme sınavı (LYS) : Prüfung zur Zuweisung für das Lizensstudium

http://forum.cafeuni.com/file.php?9,file=50,filename=E_T_M_RET_M_VE_MESLEK_TER_MLER_S_ZL_.doc

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Yüksek öğretime geçiş sınavı (YGS) : Prüfung für den Hochschulzugang

http://forum.cafeuni.com/file.php?9,file=50,filename=E_T_M_RET_M_VE_MESLEK_TER_MLER_S_ZL_.doc

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Kantürk cok teşekkür ederim.

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.