Almanca Türkçe Sözlük Forum

Hazırlık Bürosu  


0

Merhaba arkadaşlar.

Çevirmekte olduğum evrakta zorlandığım bazı yerler var:

"Bakanlık Muhabere Bürosu" terimini "Ministerialkorrespondenzbüro" olarak çevirmeye alışmıştım.
Şimdi ise bu isim "HSYK ve Bakanlık Muhabere Bürosu" olarak değişmiş. Ben bunu "HSYK- und Ministerialkorrespondenzbüro" olarak çevirdim ve dipnotta HSYK'nin açılımını yaptım.

İkinci bir sorum ise, mahkemenin "Talimat Üst Yazısı" başlıklı bir kararı. "Üst yazı" "Anschreiben" olduğuna göre, bu terimi "Anschreiben zur Anordnung" ya da "Anschreiben zum Rechtshilfeersuchen" olarak mı çevireceğiz? :S

Son olarak da "Hazırlık Bürosu" terimini nasıl çevireceğiz? Bunun Almanya'daki karşılığı aslında "Geschäftsstelle" değil mi? Bildiğim kadarıyla Almanya'da bu tür işleri Geschäftsstelle'ler yapar. Yoksa yanılıyor muyum? Internette bir forumda "Gerichtliche Vorbereitungsstelle" diye çevrilmiş...

Önerilerinizi merakla bekliyorum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 
0

Daha önce (Savcılık) hazırlık bürosunu
Ermittlungsbüro
olarak çevirmiştim.

 
0

Merhaba Pico,

Savcılıkla ilgili olarak ben de "Ermittlungsbüro" olarak çeviriyorum. Çünkü savcılıklardaki hazırlık bürosuna bazen de soruşturma bürosu deniliyormuş. Mahkeme nezdindeki hazırlık bürosu ise (yaptığım internet araştırmasına göre) başka işlerin yanı sıra, mahkemeye gelen davaların tevziiyle de görevli. Yani mahkemedeki hazırlık bürosunun işlevi biraz daha farklı. Soruşturma yapmaz. Sanırım Almanya'da bu hazırlık bürosunun tam karşılığı yok

Ben şimdilik, daha uygun bir çeviri önerisi gelene kadar "Gerichtliche Vorbereitungsstelle" olarak bıraktım ki, buna hiç ısınamadım. Belki sayın Prof. Dr. Rumpf bir açıklık getirebilir.

 
0

Mahkeme ise, bence de
"Geschäftsstelle"

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.