Almanca Türkçe Sözlük Forum

birler basamağı  

Seite 2 / 2 Vor

0

çeviridir

Algorithmen der türkischen Bürger-ID-Nr.

a. Die Quersumme der ersten 10 Ziffern gibt die 11.Ziffer wieder (einer Zahl) (der türkischen Bürger-ID-Nummer)

b. Das achtfache der Quersumme der ersten, dritten, fünften, siebten und der neunten Ziffer gibt die 11. Ziffer (Einerzahl) wieder.

c. Außerdem gibt die Addition der siebenfachen der Quersumme der ersten, dritten, fünften, siebten und der neunten Ziffer und das neunfache der Quersumme der zweiten, vierten, sechsten und der achten Ziffer gibt die 10.Ziffer der türkischen Bürger-ID-Nummer wieder.

Beispiel der Algoritmus-Anwendung:

TC Kimlik No : 10987310504 Die türkische Bürger-ID-Nummer: 10987310504

a. 1+0+9+8+7+3+1+0+5+0 = 34 -> Einerstelle=4
11. Ziffer = 4
b. 1+9+7+1+5 = 23 -> 23*8=184 -> Einerstelle =4
11.Ziffer der TR-ID-Nr. = 4
c. 1+9+7+1+5 = 23 -> 23*7=161
0+8+3+0=11 -> 11*9=99
161+99=260 -> Einerstelle =0, 10. Ziffer der TR-ID-Nr.=0

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

1897623054
birler basamağı

1897623054
onlar basamağı

sahindalgıc'in yazdığı gibi

letzte Ziffer = Einerzahl
zweitletzte Ziffer = Zehnerzahl

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Kantürk schrieb:
"erste Ziffer wäre die 1 das ist falsch"


sorry, ich habe wohl eine Denkblockade,

soru:
2) 1897623054
rakamının birler basamağı hangisidir?

Yukarıdaki rakamın birler basamağı 1 değil mi yani? :S

 
0

Bir sayının „birler basamağı“ ile „birinci rakamı” aynı şey değildir. Birler basamağı, Şahindalkılıç ve Denis’in de belirttikleri gibi bir tam sayının en sağdaki rakamıdır, birinci rakam ise en soldakidir.

 
0

Schwacher Algorithmus, knacken leicht gemacht! :)

Ayrıca, bkz.
Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) ve Güvenlik Açığı!

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/539432-tc-kimlik-numarasinin-sirri-cozuldu

 
0

dememiş miydim?
:D

 
0

Eveet, demişsin gerçekten. :D
Neyse, doppelt hält besser!

 
Seite 2 / 2 Vor
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.