Almanca Türkçe Sözlük Forum

kısa cümle:çevirebilir miyiz?  


0

aşağıdaki cümlenin tam anlamıyla türkçe karşılığı nedir acaba?

Die Energiewirtschaft nimmt in einer Wolkswirtschaft eine Schlüsselrolle ein, da sie den übrigen Wirtschaftssektoren unverzichtbare Vorleistungen zur Verfügung stellt.

(Enerji ekonomisi, diğer ekonomi sektörenlerinde vazgeçilemez ödün tahsis ettiğinden dolayı, ekonomi piyasasında önemli bir rol alır.)

 
0

Kimse cevap yazmadığı için ben bir düzeltme denemesi yapayım:

Enerji ekonomisi, diğer ekonomi sektörlerinin vazgeçilemez dayanağını (?) yarattığından dolayı, millî ekonomide önemli bir rol alır.

 
0

çok teşekkür ediyorum eva.

 
0

Bir şey değil, ama biraz daha bekle, herhalde yanlıştır... 8-)

 
0

Die Energiewirtschaft nimmt in einer Volkswirtschaft eine Schlüsselrolle ein, da sie den übrigen Wirtschaftssektoren unverzichtbare Vorleistungen zur Verfügung stellt.

Enerji sektörü halk ökonomisinde anahtar rol alır, çünkü diğer iktisat sektörlerine vazgeçilmez önhizmetleri sunmuştur.

Diğer iktisat sektörlerine vazgeçilmez önhizmetleri sunmuş olduğundan enerji sektörü halk ökonomisinde anahtar rol alır.

Enerji sektörü, diğer iktisat sektörlerine vazgeçilmez ön hizmetleri sunmuş olduğundan halk ülke ökonomisinde anahtar rol alır.

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Mein Versuch:
Enerji sektörü, diğer ticari sektörler(d)e vazgeçilmez faydalar sağladığından bir ülke ekonomisi için anahtar rolüne sahiptir.

 
0

Kantürk schrieb:


>
> Enerji sektörü diğer iktisat sektörlerine
> vazgeçilmez önhizmetleri sunmuş olduğundan
> halk ökonomisinde anahtar rol alır.

Ancak halk ekonomisi “Volkswirtschaft” değil.

http://tureng.com/search/halk%20ekonomisi

classic folk-economy

 
0

wieder etwas gelernt

das Wort hatte ich nie übersetzt

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Ekonominin diğer sektörleri için vazgeçilmez ön hizmetlerde bulunduğundan, enerji ekonomisi milli ekonomide bir kilit rol oynamaktadır.

Schlüsselrolle = key role = kilit rol (m. W. im Türkischen nicht mit "anahtar" übersetzt).

 
0

"anahtar rol" da olur, "kilit rol" de kullanılır....

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.