Almanca Türkçe Sözlük Forum

Fortbildung - Nachschulung?  


0

Hallo!

Wie kann man die Wörter "Fortbildung" und "Nachschulung" am besten übersetzen. Ich habe mir das so gedacht, dass diese Bildung und Schulungen während der Arbeit durchgeführt werden, deswegen nur "hizmetiçi eğitim" heisst. Aber ein besseres Wort dafür, fällt ihnen bestimmt schon!

 
0

Fortbildung:

ileri eğitim
ya da
meslek geliştirme eğitimi

 
0

Benim Önerim:

Weiterbildung=Yaygın Eğitim

 
0

Daniel Danke für die Antwort. Aber da Wort "Weiterbildung" ist hier nicht zu Rede. Die Sätze sind wie folgt:

"Aus- und Fortbildung der Gerätewarte"

"Aus- und Fortbildung der Oberführer und Truppführer"

"Nachschulung der Oberführer, Truppführer und Wehrmänner"

Wie kann man diese Sätze übersetzen?

 
0

Merhaba,

Bana göre de "Hizmet İçi Eğitim veya Meslek İçi Eğitim" cevirisi daha uygun.

 
0

"Aus- und Fortbildung der Gerätewarte": Cihaz deneticilerinin (gözetmenlerinin) eğitim ve öğretimi (Meslek geliştirmek anlamında)
"Aus- und Fortbildung der Oberführer und Truppführer": Üst düzey lider ve takım liderlerinin eğitim ve öğretimi
"Nachschulung der Oberführer, Truppführer und Wehrmänner": Üst düzey lider, Takım (kadro) lideri ve itfaiyecilerin meslek (hizmet) içi eğitimi
Ich hoffe, dass dies nützlich für dich ist.

 
0

bkz.

http://forum.cafeuni.com/read.php?3,13631,13644#msg-13644

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Folgende Auszüge geben dazugehörige Worterklärungen an:
Ausbildung :
durch Vermittlung von Kenntnissen, Fertigkeiten auf einen bestimmten Beruf vorbereiten: Nachwuchs, Lehrlinge ausbilden; mehr Techniker ausbilden (heranbilden); jmdn. an einer Maschine, im Zeichnen, zum Facharzt ausbilden Duden - Deutsches Universalwörterbuch, 5. Auflage
Fortbildung :
Die berufliche Fortbildung (qualifizierende Weiterbildung) umfasst die auf einer Berufsausbildung oder auf beruflicher Erfahrung aufbauende Erweiterung beruflicher Kenntnisse und Fertigkeiten. © Bibliographisches Institut & F. A. Brockhaus AG
Nachschulung: in einem Fortbildungskurs o.Ä. nachträglich zusätzlich schulen.© Duden - Deutsches Universalwörterbuch, 5. Auflage

Meine Übersetzungsvorschläge:
e Ausbildung: başlangıç/temel eğitimi
e Fortbildung: geliştirme/tekamül eğitimi
e Nachschulung: tamamlama/bütünleme eğitimi/ek eğitim

Selamlar:)
Salih

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.