Almanca Türkçe Sözlük Forum

davonkommen  


0

So einfach kommst du mir nicht davon.

Almancada "jdm (nicht) davonkommen" diye bir kullanım var mı? Bu cümlede ne o araya giren jdm (mir) aklıma yattı ne de kullandığım sözlüklerde davonkommen fiilinin bu şekilde kullanımını örnekleyen bir cümleye rastlayabildim. Dolayısıyla da cümleyi çeviremedim. Almancaya hakim üyelerin bu cümleyle ilgili yardımına ihtiyacım var.

 
0

önerim:

So einfach kommst du mir nicht davon.

Benden o kadar kolay yakanı kurtaramazsın
:)

 
0

So einfach kommst du mir nicht davon.
= So einfach lasse ich dich nicht davonkommen.

Önerim:
O işi böyle ucuz atlamana izin vermem.

 
0

Yani şunlarda olduğu gibi:

Das tust du mir nicht noch einmal!
= Ich lasse nicht zu, dass du das noch einmal tust.

“mir” konusunda göstermek istediğim, bir şey yapılmış olan kişi “ben” değilim, benimle alakası yok, ama bu işi yasaklayan kişi benim.

Du bringst mir jetzt sofort den Müll runter!
= Ich verlange von dir, dass du sofort den Müll nach unten bringst, sonst ...

 
0

Çok iyi anladım (tu) Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim ;)

 
0

"So einfach kommst du mir nicht davon"

= Böyle basit bir sekilde bu isten kurtulamazsin
=.Benden böyle kolayca kurtulamazsin
= Bu olaydan böyle kolayca siyrilmana müsade etmem

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.