Almanca Türkçe Sözlük Forum

Bauwesen: Schubknagge  


0

Aranan Kelime: Schubknagge

Merhaba,

Almanya'da yatay yüklerin temele yani zemine aktarilmasi icin kullanilan ek "genelde I-Profil Celik"in Türkcesini bir türlü bulamadim. Yardimci olabilirseniz sevinirim. Tesekkürler.

Iyi Günler

 
0

profil çelik = Profilstahl

I-Profil Çelik
Breitflanschträger

örnek:
DIN EN 10 034 / DIN 1025, T2

 
0

Merhaba Levent,

cevabin icin tesekkürler. Ama aradigim kelime " Schubknagge" Yani " Schubknagge" nin türkcesi . I Profil Celik degil.

 
0

...

 
0

Schubknagge = konstruktive Maßnahme zur Erlangung der Scheibenwirkung bei Stahlbetonfertigteildecken.
Dabei werden die Ränder der Fertigteilplatten zahnschnittartig ausgebildet, so dass mittels Bewehrung und Fugenverguss eine schubfeste Verzahnung nebeneinanderliegender Platten entsteht.

Was ist das auf Türkisch?

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Ich würde mal auf 'yatay kiriş' tippen.

Schau mal hier:
http://www.kam.com.tr/index.php?p=139

söz konusu parça:

http://download.mmag.hrz.tu-darmstadt.de/media/HRZ/elc/OpenLearnWare/Bauingenieurwesen/2004_Lerneinheiten_Lange/kurse/kurs_01_konst/06b.html

 
0

link für die Zeichnung:
Schubknagge

Knagge, die; -, -n, Knag|gen, der; -s, - [aus dem Niederd. < mniederd. knagge= Knorren, Pflock, verw. mit engl. knag= Knorren, Ast; Pflock, H.u.]: 1. (Bautechnik) [dreieckiges] Kantholz als Stütze, Verstärkung in Holz- u. Stahlkonstruktionen: ein Fachwerkhaus mit mächtigen Knaggen. 2. (Maschinenbau) a) Winkelstück aus Holz od. Blech zum Spannen od. Zusammenpressen von Werkstücken; b) [angeschweißter] als Anschlag dienender Vorsprung an Maschinenteilen.

Schubknagge kavramı için
kiriş takozu
karşılığını öneriyorum.

 
0
Awaiting moderation

benim önerim:

kısa çelik profil kolonu

çelikten kısa kolon

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren




Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.




LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.