Almanca Türkçe Sözlük Forum

Arzneimittelsicherheit / Pharmakovigilanz ilâç güvenliği  


0

Arzneimittelsicherheit / Pharmakovigilanz (farmakovijilans)

Arzneimittelsicherheit Türkçesi sözlük için gerekli ?

ilaçların sağlıklı olup olmadığı
İlaçların istenmiyen etkilerini izleme ve önleme çalışmaları
istenmeyen etkilerin ilaca bağlı olup olmadığı
farma güvenliği
ilaçların güvenliği

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Selam,

Arzneimittelsicherheit icin yazdiklarindan en uygun olani, bence ikincisi "İlaçların istenmeyen etkilerini izleme ve önleme çalışmaları" gibi gorunuyor.

Uzun uzun anlamini yazmak gerekirse: ilaclarin, insanlar veya hayvanlar uzerinde yaratabilecegi istenmeyen yanetkilerinin devamli ve sistematik olarak denetlenmesi, denebilir sanirim. :)

Bu da benim ilk postum.. :)

Kantürk schrieb:


> Arzneimittelsicherheit / Pharmakovigilanz
> (farmakovijilans)
>
> Arzneimittelsicherheit Türkçesi ?
>
> ilaçların sağlıklı olup olmadığı
> İlaçların istenmiyen etkilerini izleme ve
> önleme çalışmaları
> istenmeyen etkilerin ilaca bağlı olup
> olmadığı
> farma güvenliği
> ilaçların güvenliği

 
0
 
0

sözcük gezgini schrieb:


> Arzneimittelsicherheit = drug safety = ilâç
> güvenliği (tu)
>
> https://www.google.com.tr/#lr=lang_tr&tbs=lr:lang_
> 1tr&sclient=psy-ab&q=%22drug+safety%22+%22ila%C3%A
> 7+g%C3%BCvenli%C4%9Fi%22&oq=%22drug+safety%22+%22i
> la%C3%A7+g%C3%BCvenli%C4%9Fi%22&gs_l=serp.3...1219
> 8.14557.0.14812.11.11.0.0.0.0.292.1822.0j9j2.11.0.
> ...0.0..1c.1.20.psy-ab.ENTUz4RPnhs&pbx=1&bav=on.2,
> or.r_cp.r_qf.&fp=bbf66f911102327a&biw=1043&bih=963
> &bvm=pv.xjs.s.en_US.NyLNrjc7wJY.O

 
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Almanya Fuar Turları: Almanca-Türkçe-İngilizce konuşan tercüman eşliğinde fuar turları.

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.