Almanca Türkçe Sözlük Forum

Abrechnungsdienstleister  


0

Hallo Gemeinde!

In einer Übersetzung für eine Krankenkasse habe ich den Begriff "Abrechnungsdienstleister" im Türkischen mit "Tasfiye hizmet verici" wiedergegeben. Was meint ihr dazu?

 
0

Die Aufgabe eines Abrechnungsdienstleisters im deutschen Gesundheitswesen würde ich auf Türkisch wie folgt umschreiben: Sağlık kasaları/kurumlarının faturalama ve tahsil işlemlerini yapan şirket; sağlık kasaları/kurumları adına faturalama ve tahsil işlemleri yapan şirket

Ob "muhasebe" mit dazugehört oder nicht, weiß ich jetzt leider nicht. Ob es solche Unternehmen in der Türkei gibt, ist mir leider auch nicht bekannt...

P.S.: "Tasfiye" ist was ganz anderes.

 
0

Sevgili Jon,

görüsünü paylastigin için tesekkürler!

 
0

Merhaba pusat,
Merhaba Jon,
Abrechnungsdienstleister'in Türkiyedeki Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK'da) tam karşılığı yok. SGK sağlık kuruluşları adına faturalama ve tahsil işlemlerini kendi bünyesinde, hastanelerde ve eczanelerde gerçekleştiriyor.(Der hat nichts zu tun weder mit "muhasebe" noch mit "tasfiye", sie sind ganz andere Sachen).

Mein diesbezüglicher Übersetzungsvorschlag wäre nun wie folgendes, wenn so einer Diensleister in der Zukunft auch in der Türkei gegründet werden sollte:
SGK-Faturalama ve Tahsilat Şirketi = SGK-FaTaŞ (dazugehörige eventuelle Abkürzung)

Selamlar

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.