Almanca Türkçe Sözlük Forum

Was ist MBWA ?  


0

MBWA Management by Walking Around
Den Job im Gehen erledigen - Gezinerek/ Ortalarda Olarak Yönetim

PETERS und WATERMAN (1982), Erfinder von MBWA

Management by Walking Around (MBWA) ist ein Kommunikationswerkzeug, das dem direkten persönlichen Kontakt zwischen der Unternehmensführung und den Mitarbeitern eine große Bedeutung zumisst. Anstatt sich in seinem Büro zu verkriechen, geht der Manager durch sein Unternehmen und sucht seine Mitarbeiter an deren Arbeitsplätzen auf.
Die Unternehmensführung gewinnt somit außerhalb von Meetings ein Bild der Mitarbeiter in ihrer "natürlichen Umgebung".
Auf regelmäßigen Gängen durch das Unternehmen gibt der Chef darüber hinaus Gelegenheit, ihn direkt anzusprechen und demonstriert damit
sein Interesse.Wird MBWA Teil der Unternehmenskultur, können Missverständnisse und Probleme oft schon im Ansatz vermieden werden, da jeder, anstatt eine weitere Mail zu schicken, den direkten Kontakt mit seinem Gegenüber sucht.

http://www.4managers.de/management/themen/management-by-walking-around-mbwa/#c1626
http://www.kigem.com/gezerek-yonetin-isletmenizde-paylasim-artsin.html

 
0

Aklıma takıldı da:

Bu şefler böyle hiç ummadığınız bir anda, genelde işinize konsantre olamadığınız zamanlarda arkanızda belirir...:)
Bir de bunlardan bazıları yönetici kadrosuna yeni atanmışsa (çaylak), MBWA yaparken otoritesini hissetirmek için özellikle ses çıkaran ayakkabılar giyer ve topuklarını yere vurarak yürür (Strateji). :)

Soru:
Hani ayakkabının altına çakılan küçük demir parçaları var ya, yürürken tak tuk ses çıkarır, işte onların adı bir türlü aklıma gelmiyor, ne Almancası ne de Tükçesi.
Bilen var mı? Ökçe mi acaba?

 
0

ALINTIDIR

Gezinerek/ Ortalarda Olarak Yönetim

Yöneticiler ortalarda olacak. "Günaaydiiiiin!" diye seslenerek binaya girecek. Güvenligin sirtini sivazlayacak. El sikacak. Koridordaki çöpü görünce egilip alacak. Masasinda sigara içeni uyaracak. Onun askerdeki oglunu, bunun yeni evini soracak. Ötekinin kiyafetine iltifat edecek. "Güle güle oturun", "Basin sagolsun", "Hayirli olsun" diyecek. Kafeteryada çalisanlariyla birlikte yemek yiyecek. Böylece insanini taniyacak, üzüntüleri, sevinçleri ve de dedikodulari ögrenecek. Kim neden hoslanir, bilecek.

En önemlisi kendisini dogru ifade edecek. Kraldan çok kralci sekreterlerin, yönetici yardimcilarinin yansittigi gibi biri olmadigini gösterecek. Imajini kendisi olusturacak. Nasil bir yönetim tarzi oldugunu, nelere deger verdigini, nasil çalisanlar istedigini hareketleriyle, sözleriyle, bakislariyla ögretecek.

''''Gezinerek Yönetim''''
Iste, yönetim gurulari bu tipte bir yönetim anlayisini 80''''li yillarda yönetim kitaplarina tasimislar. Adina da ''''Gezinerek/ Ortalarda Olarak Yönetim'''' (MBWA Management by Wandering Around) diyorlar. 1970''''lerde HP tarafindan tanimlandigi söylenen bu tarzi, konusmalari ve yazilariyla meshur eden kisilerse Tom Peters ve Robert Waterman. GE, PepsiCo, Lucas Film, 3M, Disney ve Wal-Mart yöneticilerin ''''gezinerek yönettigi'''' diger sirketler.

Amaç yakalamak degil
Gezinerek yönetenlerin amaçlari, açiklari yakalayarak çalisanlari suçüstü yakalamak degil. Onlar, bir e-mail adresinin disina çikmis, ortalikta, ulasilabilir, görülebilir yöneticiler. Çalisanlarini dinliyorlar, kurumun degerlerini onlara birebir aktariyor ve yardim gerektiginde, problemi çözmek için personelinin yaninda oluyorlar.
Japonlar ilk olarak Honda''''da uygulanan ve daha sonra diger sirketlere yayilan benzeri bir yönetim sistemine sahipler. 3G denilen bu yönetim biçimi (Genba, Genbutsu, and Genjitsu), gerçek yerinde, gerçek zamaninda; gerçek konu/durumla ilgilenmek anlamina geliyor.

Zaman ayirmak önemli
Deneyimli yöneticiler, zamanlarinin üçte birini üstünü, üçte birini isini, üçte birini de elemanlarini yönetmeye ayirdiklarini söylerler. Bu, bir çalisma gününde en az 2.5 - 3 saat kendisine bagli çalisanlari is ve is disi konularinda dinleyen, onlari anlamaya çalisan, gelistiren bir yönetici anlamina geliyor.

Bugün ise, zamansizlik en büyük problemlerden biri. Sürekli öncelik belirlemek gerekiyor. Yöneticilerin genel hatasi ise personeli ile kisisel iliski kurmayi, onlara dokunmayi öncelikleri arasina almamalari.

Etik problemler azaliyor
Kalite yönetiminin büyük ismi Edwards Deming, "Eger insanlarin size gelmesini beklerseniz, sadece küçük sorunlari duyarsiniz. Eger siz onlarin yanina giderseniz, onlarin ilk bakista göremedigi büyük sorunlari farkedersiniz", demis. Arastirmalar da , ''''Gezinerek/ Ortalarda Olarak Yönetim'''' seklini benimsemis firmalarda etik problemelere daha az rastlandigini gösteriyor.
Uzaktan, sadece teknolojinin nimetlerini kullanarak sirketini, elemanlarini yönetebilen modern sirketlerin modern yöneticileri için de, fiziksel olarak sirkette duran ama masa basindan kalkmayan yöneticiler için de ayni uyarilar gündeme getirilebilir: Personelinize yüzyüze zaman ayirmaya vaktiniz yoksa, isler kontrol altinda görünse bile, organizasyonda kayip bazi bilgiler, degerler olacak.

Gezinerek yönetim ilkeleri

Tom Peters
1. Zamaninizin en az yarisini çalisanlar arasinda geçireceginizi duyurun.
2. Kendi odaniz yerine baskalarinin odalarinda, masalarinda toplanmayi, is konusmalarini yapmayi tercih edin.
3. Yöneticileri, onlara bagli elemanlarla ne kadar sik ve ne düzeyde iletisim kurduklarina bakarak da degerlendirin.
4. Kendi elemanlarinin hepsiin ad ve soyadlarini ezbere bilmeyen sefi isten atin.
5. Toplantilari ve degerlendirme görüsmelerini sahada yapin.
6. Aniden elemanlarinizin odalarina girin ve ara sira disari çikmalarini hatirlatin.
7. Üretim, AR-GE gibi bir departmanin yöneticisiyseniz, sahada/fabrikada da ikinci ofisinizin olmasini isteyin.

Yazar: İdil Türkmenoğlu

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

işyerinde gezinerek yönetim

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.