Almanca Türkçe Sözlük Forum

Vergi Bilanco Terimleri  


0

Merhaba arkadaslar,

bu konuda bir baslik bulamadigimdan, yenisini baslatiyorum :-) Lütfen eklemek istediginiz kavramlari buraya yaziniz. Ayrica benim tercümelerimi de düzeltebilirsiniz tabiiki :)

KURUMLAR VERGISI BEYANNAMESI = KÖRPERSCHAFTSSTEUERERKLÄRUNG
VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ = GENERALDIREKTION DES FINANZAMTES
DÖNEM TİPİ = ART DES AUSDRUCKS
Vergi Kimlik Numarası = Steuernummer
Ticari Bilanço Karı = Bilanzgewinn
Ticari Bilanço Zararı = Bilanzverlust
Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler = Nicht abzugsfähige Aufwendungen
Kar ve İlaveler Toplamı = Summe des Gewinns und der Ergänzungen
Cari Yıla Ait Zarar, İstisna ve İndirimler Toplamı = Summe des Verlustes, Ausnahmen und Ermäßigungen aus dem laufenden Jahr
Diğer Geçmiş Yıl Zararları = Sonstige Verluste aus dem Vorjahr
İstisnadan Kaynaklanan Geçmiş Yıl Zararları = Außergewöhnliche Belastungen nach einem Vorjahresverlust
Mahsup Edilecek Toplam Geçmiş Yıl Zararları = Zu berücksichtigende Gesamtsumme der Vorjahresverluste
İndirime Esas Tutar = Zu ermäßigender Betrag
Dönem Safi Kurum Kazancı = Nettogewinn des Unternehmens
KVK’nın 32/A Mad. Kapsamında İndirimli Kurumlar Vergisine Tabi Matrah = Ermäßigte Bemessungsgrundlage für die Körperschaftssteuer im Rahmen des Artikel 32/A des Körperschaftssteuergesetzes
Genel Orana Tabi Matrah = Steuersatz für die allgemeine Bemessungsgrundlage
İşletmeden Çekilen Enflasyon Düzeltmesi Farkları = In Abzug gebrachte Inflationsanpassung

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.