Almanca Türkçe Sözlük Forum

Türkçe Coğrafi Adlar  


0

Merhaba arkadaşlar,

bir süredir bilgisayarımda çok yalnız bir varlık sürdüren bir çalışmamı Google Docs ortamına taşıyarak genel paylaşıma açtım.

Türkçe Coğrafi Adlar listesinde başta ülkeler ve bölgeler olmak üzere, nehirler, göller, denizler ve şehirler adlarını derlemeye başladım. Birlikten güç doğar düşüncesiyle paylaştığım bu listeyi hep birlikte tamamlayabilir, önemli bir referans oluşturabiliriz.

Bildiğiniz gibi Almanya'da bir TDK olmadığı halde, ülke adları ve resmi tanımlarını içeren listeler devamlı mahkemeler ve eyalet hükümetleri tarafından yayınlanmaktadır. Ne yazık ki Türkiye'de öyle bir şey yok. Herkes istediği gibi yazıyor. Bunu düzeltmek ve Türkçenin yayılı olduğu geniş coğrafyanın da hakkını vermek üzere böye bir çalışma başlattım.
Tahrifatları önlemek için yukarıdaki linkten şimdilik sadece okuma hakkına sahip olunuyor. İsteyenler bana mail atarlarsa, en kısa zamanda erişim sağlayacağım.

Sorularınız olursa, bana her zaman buradan veya listede görülen e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

HV

 
0

Almanya = Resmi adı : Federal Almanya Cumhuriyeti mi, yoksa Almanya Federal Cumhuriyeti mi? ;)

bkz. unter
http://forum.cafeuni.com/read.php?4,9477,9488#msg-9488

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Evet, haklısınız tabii. Düzelttim şimdi.

HV(tu)

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.