Almanca Türkçe Sözlük Forum

Glossar für Religion (Islam/Christentum/Judentum/Buddha) TR/D D/TR  


0

Hallo Community,

hat jemand ein nützliches Glossar in Sachen Religion?

Vielen Dank im Voraus für die freundliche Unterstützung!

McB

 
0

Einige winzige Korrekturen:

Exegese = Tafsir tefsir
Synagoge = sinagok sinagog

 
0

Ein anderer Vorsschkag für "Synagoge": Havra
Synagoge (Deutsch) oder Sinagog (Türkisch) hat griechischen Ursprung und Havra (Türkisch) hat hebräischen Ursprung.

 
0

Hamsin yortusu veya Pentekost (Antik Yunanca: πεντηκοστή [ἡμέρα], pentekostē [hēmera], "ellinci gün"), Hıristiyanlıktaki başlıca bayramlardan biri. Bazı kaynaklarda Pantekost, Pantekot veya Pantkot olarak da geçer. Almanca'daki karşılığı Pfingsten (Finksten)'dir.

Pentekost'un Hıristiyanlıkta ilk kez ne zaman kutlanıldığı bilinmemekle birlikte bu bayramdan ilk kez bir Doğu Kilisesi eseri olan Epistola Apostolorum'da bahsedilir. Bu eser 2. yy'da kaleme alınmıştır.

Pentekost'un kökeni, gül bayramı olarak da bilinen Yahudi hasat bayramı Şavuot'a dayanır. Bu bayram, önceleri buğday hasatında ilk ürünler için kutlanan bir şükran günü iken daha sonraları rabbiler tarafından Musa'ya On Emir'in indiği günün anıldığı bir bayram olarak kutlanmaya başlamıştır

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hamsin_yortusu

Her ne kadar İslam'da bu yahudi ve hristiyan bayramlarını örnek alıp, Ramazan ve Kurban Bayramını yapmışsada, tabii ki, bunu dikkatli söylemek gerekir. Benzerlikler çok. Ayrılıkları değil, benzerlikleri öne çıkarırsak dostluk olur.

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Kennt jmd. den türkischen Begriff für Pfingsten ?

 
0

Pantkot yortusu

 
0

eva.l schrieb:


> Pantkot yortusu

Das hört sich so komisch an. Danke, Eva !

 
0

Merhaba

Pentekost gününün fisih-hamursuz- bayraminin ilk gününden sonraki 50.nci gün oldugu ve Savuot diye bilindigi gercektir. Kitabi Mukaddese göre bu günde hamursuz bayrmainin ücünc gününde dirilen Isa Allahin katina ruhsal bedenle cikip orda fidyesinin degerini takdim etmis ve ayni gün de Kuddüs 'te toplanan 120 Hiristiyanin üzerine kutsal ruh inip onlara degisik dillerle konusma yetisi vermis. Bunun üzerine toplananlara da Petrus uzunca bir propaganda konusmasi vermistir. Sonucta da Hiristiyanlik o zamanki Yahudiler arasinda birkac bin kisiye ulasmistir.

Biz tercümanlar icin diller yetisine otomatik olarak sahip olmak ne iyi olurdu degil mi?

Selamlar

 
0

Havra

Aslinda yahudiler havra kelimesini kullanirlar ancak bazen yahudi olmayanlarin bu kelimeyi asagilayici tarzda kullanmalari nedeniye sinagog deniyor, Ibranice Kahal kelimesi de Yahudi Ispanyolcasinda vardir ve de aslinda Türkce deki cami kelimesinin cemaatle baglantisi oldugu gibi bu kelime de toplanma, topluluk yani cemaat anlamina gelir, kilise kelimesi de aslen cemaat demektir, yani bunlar etimolojik olarak binalari kastetmiyorlardi.

Selamlar

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.