Almanca Türkçe Sözlük Forum

Askerî kısaltmalar ve karşılıkları / Türkische Militärabkürzungen  


0

Die folgenden Militärabkürzungen kommen in türkischen Militärdienstunterlagen vor, die wir häufig ins Deutsche übersetzen müssen, sowie im Unterschriftsbereich von Ermittlungsakten der Gendarmerie, z.B. am Ende von Vernehmungsprotokollen, die von der Gendarmerie (anstelle der Polizei) nach Straftaten oder Verkehrsunfällen ausgestellt werden.

Miniglossar, erstellt von Jon:

Bl. = bölük = Kompanie
Mknz.P. = Mekanize Piyade = Panzergrenadierbrigade
P. = Piyade = Infanterie
Tk. = Takım = Trupp
Tb. = Tabur = Bataillon
Top. = Topçu = Artillerie
Tug. = Tugay = Brigade

Abkürzungsglossar aus dem Internet (erweitert von Jon):

alb. --> albay
as.iz. --> askeri inzibat
astsb. --> astsubay
atğm. --> asteğmen
bçvş. --> başçavuş
bnb. --> binbaşı
çvş. --> çavuş
ds. --> destek
hiz. --> hizmet
hv.svn. --> hava savunma
is. --> istihkam
isth. --> istihbarat
kd. --> kıdem
kad. --> kademe
korg. --> korgeneral
loj.ds. --> lojistik destek
lv. --> levazim
mu. --> muhabere
onb. --> onbaşı
ord. --> ordudonatım
org. --> orgeneral
p. --> piyade
sb. --> subay
tnk. --> tank
tğm. --> teğmen
top. --> topcu
tugğ. --> tuğgeneral
tümg. --> tümgeneral
uz.çvş. --> uzman çavuş
üçvş. --> üstçavuş
ütğm. --> üstteğmen
yb. --> yarbay
yzb. --> yüzbaşı

 
0

Kantürk schrieb:


> Bitte keine SMS-Sprachschrift hier!

Kantürk'e katılıyorum. Bu hususta daha dikkatli olunması ricasıyla. Mustafa.

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

eywallah saolasin

 
0

Bitte keine SMS-Sprachschrift hier!

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.