Almanca Türkçe Sözlük Forum

Croissant tarihi  


0

Arkadaslar Croissant cikisi hakkinda bir arkadasimin anlattigini aktarmak istedim. Önce inanmadim ve arastirdim .

Konu kisaca söyle "türklerin viyana kuşatmasının başarısız olması üzerine viyana'da avusturyalıların türkleri temsilen ay(hilal) şeklinde pişirip yenilen bu çörekleri yapmaları(türkleri yedik hesabı), ve daha sonra oradan fransada bu çöreğin yayılması sonucu ortaya çıkmıştır."Kruvasan tarihi gercekmis ve sizinle bu ilginc olayi paylasmak istedim.
Saygilar

Ayla

 
0

Bakınız:

http://de.wikipedia.org/wiki/Croissant#Legenden

 
0

Merhaba Ayla,

evet bende bunu arapca kaynagindan aynen böyle duymustum ve inanamamistim, ama öyleymis. O zamandan beri her gördügümde o arihi hatirlatiyor bana.

 
0

Merhaba Ayla ve supergirl,

Her ne kadar anlattığınız öykü güzelse de, maalesef gerçek değil, bir efsanedir. Jon’un verdiği kaynağa inanmazsanız, Fransızca vikipedi’ye de bakabilirsiniz:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Croissant_%28viennoiserie%29

Şekli aslında keçi boynuzlarınca esinlenmiş olan, “Hörnchen” adlı çörek 1000 yılından itibaren yapılmış. Avusturyalı “Kipferl” ise 13. yüzyıldan itibaren tanınmış. Croissant ismi büyüyen aydan ileri geliyor, ama Kipferl ancak 1838 ya da 1839 yılında Avusturyalı August Zang tarafından Fransa’da “Croissant” olarak isimlendirildi.

Selamlar

 
0

Arkadaslar bu anlatimi ben de Alman televizyon programi "Galileo"da izledim...

Günahi Aiman Abdallah`in boynuna:)

 
0

Her ne kadar wikipedia dan ben de faydalanmaktaysam da tarihi bilgilerin gercek olup olmadigina, gercek tarihcilerin arastirmalarina bakip ve kimin güvenilir oldugunun ortaya cikarildiktan sonra süpheyle inanmak gerekir.

Tarihin arka odasini seyrederim ve ilgimi ceker. Orada bile iki tarihcinin ayri seyler söyledigine tanik oluyoruz.

Kitaplarda ise, bambaska seyler okuyorum (Özellikle Osmanli Tarihi, Istanbul ve Saray'in tarihi hakkinda).

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.