Almanca Türkçe Sözlük Forum

Biz Almanlar sevimsiz miyiz?  

Seite 2 / 3 Vor Nächstes

0

Bosporus schrieb:


> Türkler duygusaldir, Almanlar icten pazarlikli.

Buna katılmıyorum. Türklerde içten pazarlıklı onlarca insanla tanıştım. Ancak, Almanların duygusallığı apayrı bir kültürün insanları olmalarından dolayı Türklerinkinden biraz farklı olabilir ve "duygusal" Türklere yabancı gelebilir.

Türkler arkanızı döndüğünüz anda fiskos etmeye başlar, bana doğruyu söyle dediğiniz zaman da utanıp susar, Almanlar ise akla gelen her şeyi yüzünüze söyler.

Türkler aman kimse farkına varmasın diye göz kaş hareketeriyle haberleşip dedikodu yapar, Almanlar ise yüksek sesle ve kahkaha atarak. :)

Bir Türke, ispatı ortada olan bir hatasını söyleyip kanıtlayıcı belgeleri gösterdiğiniz zaman ya sonsuza kadar inkâr eder ya da mahcup olup susar veya başka birkonuya geçer, Alman ise kahkaha atarak sizinle tokalaşır ve ve hatayı tekrarlamayacağına söz verir. :)

Almanlar, kendilerine ödünç verdiğiniz kitap ve CD'leri geri almak istediğinizde sizi iki üç sene uğraştırır, Türk ise utancından beş altı ay içinde geri verir. :)

Türkler, yanlarıdaki seksi bayana baktığınız zaman ortalığı birbirine katar, Almanlar ise karım ne kadar çekiciymiş diye sevinir. :)

 
0

Jon schrieb:


> Bir Türke, ispatı ortada olan bir hatasını
> söyleyip kanıtlayıcı belgeleri gösterdiğiniz
> zaman ya sonsuza kadar inkâr eder ya da mahcup
> olup susar veya başka birkonuya geçer, Alman ise
> kahkaha atarak sizinle tokalaşır ve ve hatayı
> tekrarlamayacağına söz verir. :)
>

Bu da altı yedi sene önce ilk Türkiye'ye gittiğimizde Türklerle ilk tecrübem oldu. Kaldığımız hotelin resepsiyonunda çalışan adam bir hata yaptı; ben de ona söylediğim için tatilimizin sonuna kadar bana küserek artık tek bir kelime olsun benimle konuşmadı. Aldığım kültürlerarası ders, bir Türke, hata yapmış olduğunu asla ve asla söyleme, idi. (:P)

 
0

Jon schrieb:> Almanlar, kendilerine ödünç verdiğiniz kitap
> ve CD'leri geri almak istediğinizde sizi iki üç
> sene uğraştırır, Türk ise utancından beş
> altı ay içinde geri verir. :)
>
Bu da doğru. Almanlara kitap ödünç vermemek gerekiyor! :X

 
0

:)

Cog eglenceli...

Kavga kültürü:

Türkler kavga edince, o an icin ve o andan sonra gecerli olmak üzere belli bir zaman kin beslerler, Almanlar ise daha attiklari ve yedikleri yumrugun acisi ve izi bile dinmeden, tokalasip "barisabilirler".

Ortak yan:
Almanlar icten ice Türklerden üstün olduklarini düsünürler, Türkler de Almanlardan üstün olduklarina emindirler 8-)

 
0

Bence Türkler, Almanlar veya Amerikalılar diye bir genelleme yapmak doğru olmaz. Ben son derece nazik ve cana yakın olan birçok Alman tanıyorum. Özellikle doktorlar ve diğer sağlık görevlileri oldukça sıcak insanlar, hatta Almanca’yı iyi bilmeyenlere bile yardımcı olmak için çok uğraşıyorlar. Ama genelde sıcak kanlı oldukları söylenen buradaki Ortadoğu kökenli kişiler daha sevimsizler, özellikle de biraz iyi bir işleri varsa veya yetkili bir pozisyondaysalar. Elbette biraz mesafeli davranan Almanlar da var, ama hepsi böyle değil. Diğer taraftan bütün Türklerin sevimli olduğu da söylenemez. Bizimkiler çoğunlukla insanları aşırı ilgiyle bıktırmayı cana yakınlıkla karıştırıyorlar.

 
0

yani eva.l burdan Anlıyacağın 5 parmağın 5de birbirine benzemiyor. Allah herkesi iyi insanlarla karşılaştırsın.

 
0

Amen

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Jon schrieb:> Bir Türke, ispatı ortada olan bir hatasını
> söyleyip kanıtlayıcı belgeleri gösterdiğiniz
> zaman ya sonsuza kadar inkâr eder ya da mahcup
> olup susar veya başka birkonuya geçer, Alman ise
> kahkaha atarak sizinle tokalaşır ve ve hatayı
> tekrarlamayacağına söz verir. :)
zu Guttenberg hariç :D" title=">:D" class="bbcode_smiley" /><(:P)

 
0

Was mir in der Türkei gefällt?

Wenn man ein neues Auto kauft, sagen alle:

Güle güle kullan!
Kazasız belasız kullan!

Was mir in Deutschland nicht gefällt?

Wenn man ein neues Auto kauft, sagen alle:

Das ist doch kein Auto.
Hättest du doch ein VW/Mercedes/BMW/Audi gekauft.
Du mußt ja Geld haben!
Angeber!
Hast Du Geld vom Lotto bekommen!

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Ben çocukken bir Alman komşunun kapısını çaldığımda bana kapısını açamayacagını söyledi. Hönk. cok şaşırmıstım. Biz olsak, iki dakika bekle, hemen geliyorum derdik müsait olmasak bile, ne de olsa niyetim kısa bir kap ı ziyaretiydi. Ne kadar gıcıklık, kabalık, bu ne soğukluk abi. Ama Türk tanıdıklarımızın misafirlik konusunda bazen dikkatsiz davranmaları da beni şaşırtır. Aile arası toplantıya sokaktan geçen teyzenin merakını gidermek için tüm akşamımızı işgal etmesi de hiç hoş değildir. Insan sınırlarını bilmeli yahu. Sanırım ben tipik bir Alamancı Türküm, her iki tarafdan payını almış, biraz arada kalmış, Alman kuralcılıginı bilinç altı benimseyen, aynı zamanda Türk olmanın gururunu yaşayan, her iki toplumun eksikliklerini farkedip, mizahla karşılayan biri. Kendi haline gülmek bu mudur, bilemiyorum..

Almanlar çok medeni ve dürüst insanlar. Ama biraz da odun insanlar. Sevinmesini bile bilmiyorlar diye düşünürdüm. Biz, iyi bir haber aldığımızda etrafımizda kim varsa, onlara birseyler ısmarlarken, Almanlar sigara içerken bile diğerine tutmaktan çekinebilirler. 2006 Futbol Dünya şampiyonası sayesinde Almanların kanlarının biraz ısındığını düşünenlerdenim. çocuk seslerini bile şikayet eden kuralcı Almanlar, Futbol coşkusuyla koptular resmen. Elimi Strike yaparak "Jawoll" diye komşuya işaretler yaptıgımı hatırlıyorum. Kafadengi olmuştuk.

Biz Türkler her başladıgımız işi törenle taçlandırırız, övünürüz coşarız. Ama Almanlar o işi bitirdiginde sevinmeyi bilir, çünkü bizde başlı kalan isler Almanlarda bitirilir. Ben Almanları tüm eksiklikleriyle sevimli buluyorum. Genelde batı ülkelerdeki sıcaklıgı göremesen de, iyi insanlardır Almanlar. Dürüsttürler, kadimdirler.Ve ısınabilirler. Valla!

şaka maka bi yana, ben insanların nezaketinin, güleryüzünün milletine bağlı olmadığını düşünüyorum, bu kişisel bir durum.

 
0

Bosporus schrieb:


> Almanlar 301 Avro`luk bir televizyonu almak
> isterde sadece 300 Avro`nuz olursa, televizyonu
> vermezler, Türkler "lafi mi olur abi" derler.
>
> Almanlar burda dogdugum halde bana "ne zaman
> döneceksin" derler, Türkler oldum olasi
> multikültüreldir.

(tu)

 
0

Jon schrieb:> Türkler arkanızı döndüğünüz anda fiskos
> etmeye başlar, bana doğruyu söyle dediğiniz
> zaman da utanıp susar, Almanlar ise akla gelen
> her şeyi yüzünüze söyler. (tu)
>
> Bir Türke, ispatı ortada olan bir hatasını
> söyleyip kanıtlayıcı belgeleri gösterdiğiniz
> zaman ya sonsuza kadar inkâr eder ya da mahcup
> olup susar veya başka birkonuya geçer, Alman ise
> kahkaha atarak sizinle tokalaşır ve ve hatayı
> tekrarlamayacağına söz verir. :) :)-D
>
> Türkler, yanlarıdaki seksi bayana baktığınız
> zaman ortalığı birbirine katar, Almanlar ise
> karım ne kadar çekiciymiş diye sevinir. :) ::o

çok doğru tespitler... (:P)

 
0

Almanlar tango yaparken gülü ağzında tutarken,
biz Türkler kasap vitrinindeki koyunlara takarız

onun için biz Türklerden romantizm beklenemez.
:)

 
0

Hahaha, çok komiksin, Levent! Çok güldüm ...

Ama aslında Almanların Türklerden romantik olduklarını sanmam. Tango yapanlar çok az, çoğu daha ziyade, elinde bira şişesiyle televizyonun karşısında oturup dik dik bakarak futbol izler... :)

 
0

Çoktandır Kantürk'ün katkısına yorum yazacaktım, ama yapmadım.

TRT radyosunda, Türkçenin “sevgi dili” olduğunu söylediler. Bence çok doğru. Gerçekten çok sayıda iyi dilek sözleri var, güle güle kullan, kolay gelsin gibi. Belki de bu sözlerin varlığı insanın tutumunu etkiler.

 
Seite 2 / 3 Vor Nächstes
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.