Almanca Türkçe Sözlük Forum

TR Meslek Lisesi Diplomasi Almanyada Denklik  


0

Merhaba,
Turkiyeden 4 yillik Meslek Lisesi/Bilgisayar-Ag isletmenligi bolumu mezunuyum (toplam 12 yil).6 ay once Almanya/Hessen/Hanau`a aile birlesimi ile geldim.
Sizden ogrenmek istedigim benim diplomamin Almanya´da taninma imkani varmidir?

"Eger diplomam taniniyorsa burada gecerliligi ve denklik sistemine gore mezuniyet kabulü nedir ornekse eger hauptschule,real schule yada fachabitur gibi hangi gruba dahil edilir ?"

Bunun yani sira meslek lisesi okudugum icin ausbilgund yapmis sayilirmiyim ? Almanya´da ausbildung yapmam gerekiyormu ?
Konu hakkinda detayli bir bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.
Simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim.

 
0

bulunduğun eyaletin diploma tanıma yerine sormalısın

http://www.ihk-nuernberg.de/de/Geschaeftsbereiche/Berufsbildung/Bildungspolitik/Anerkennung-auslaendischer-Bildungsabschluesse

http://www.mk.niedersachsen.de/portal/live.php?navigation_id=26072&article_id=6493&_psmand=8

gibi,
ayrıca burada güzel Türkçe yazmaya gayret ediliyor
yazdığın metin saç baş yoldurur
ne kural var, ne yazım

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

En iyisi buradan öğrenmek:

Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen im
Sekretariat der Ständigen Konferenz der Kultusminister
der Länder in der Bundesrepublik Deutschland
Postfach 2240. D-53012 Bonn

Graurheindorfer Str. 1 57
D-53117 Bonn
Tel.: +49 (0)228 501 664
Fax.: +49 (0)228 501 229
zabservice@kmk.org
http://www. kmk . orgl zab
http://www.anabin.de

 
0

Merhaba,
Öncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
Merak ettigim bir konu daha var aydinlatabilirseniz sevinirim.
Forumda (Cafe Uni)`de sorularima cevap bulmaya calisirken bu linkte http://forum.cafeuni.com/read.php?9,11306,11306 bir bölüm cok dikkatimi cekti...

Linkte cevirisi yapilan okullardan
"Endüstri Meslek Lisesi = Fachgymnasium für Industrie, Industrieberufsgymnasium" oldugunu gördüm.
Bunun anlami Fach Abitur mu ?
Bu ceviriler egitim sistemindeki dogru yerimi aliyor ? Yani anerkennung kabul edilirse "Endüstri Meslek Lisesi Fachgymnasium für Industrie, Industrieberufsgymnasium" seklinde mi olur ?

Not: Anerkennung yapmak istememin nedeni Universite okumak vs. degil sadece diplomami tanitim vasifli eleman oldugumu ispat etmektir. Bunun anerkennung disinda bir yolu varmidir veya anerkennung yapmadan sadece diplomami Almanca`ya cevirterekte ayni hedefe ulasabilirmiyim ?

Simdiden vereceginiz bilgiler icin tesekkur ederim.
Iyi calismalar.

 
0

Merhaba

bu konuda sana yardımcı olabilecek bir dernek var (BERAMI), dernek Frankfurt ta ama telefonda da bilgi veriyorlar.
http://www.berami.de/index.php?p=85

Denklik için diplomanın cevirisi ile İHK ya başvurman gerekiyor.

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.