Almanca Türkçe Sözlük Forum

Passiv  


0

Meraba Arkadaslar Almanca ögreniyorum asagidaki cümle yapilarini bir türlü türkceye cevirerek türkceye uyarlayamiyorum. Inglizceye birebir cevridigimde ise cümle anlamini yitiriyor.

Bana asagidaki verdigim örnekleri tam anlamiyla türkceye cevirebilirmisiniz.. Eger daha fazla bunun gibi örnek cümleleri anlamlariyla paylasirsaniz cok sevinirim.

1- Zwei große Unternehmen haben als Sponsoren gewonnen werden können.

2- Das Festprogramm wird von Kulturausschuss und verschiedenen Vereinen gemeinsam gestaltet werden.

3- Mit dem Gewinn aus unserer Tombola soll das Jugendhaus unterstützt werden.
( Tombalada kazananlar genclik yurduna yardim etmeleri gerekiyor. ) ?? cümle düsüklügü var :(

4- Hier muss endlich mal sauber gemacht werden. Das da kann alles weggeworfen werden. Ich will über alles genau informiert werden.

5- Der Laden konnte gestern nicht mehr aufgeräumt werden.

6- Ich werde angerufen ( Passiv Präsens ) , Ich wurde angerufen ( Passiv Präteritum), Ich bin angerufen worden ( passiv Perfekt)

7- Der Bus wird morgen gewaschen, Der Bus ist lange nicht gewaschen worden. Der Bus wurde lange nicht gewaschen.

Yardimlariniz icin simdiden tsk ederim
vielen Dank

MfG

 
0

zu 3 (weil du selbst versucht hast, zu übersetzen)

Mit dem Gewinn aus unserer Tombola soll das Jugendhaus unterstützt werden.

Tombalamızdan elde edilecek kâr ile, gençlik evine yardım sağlanması amaçlanmaktadır.
Tombalamızdan elde edilecek gelir ile, gençlik evi desteklenecektir.

sasha83 Forum kurallarını lütfen okuyuver!

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Tsk ederim aciklaman icin. Ayrica tercümen icinde

Acaba bana diger yazdigim örnekleri tam almamiyla türkceye cevirme konusunda yardim edebilirmisin.

Simdiden tsk ederim

MfG

 
0

ilk önce sen çevirmeye çalış,
biz de yardım etmeye çalışırız

Ohne Fleiss kein Preis!

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Lieber sasha83,

Erster Schritt für die Übersetzung seiner/ihrer Anfrage sollte von dem/der Forumteilnehmer/in selbst gemacht werden.

Gruß
Pico

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.