Almanca Türkçe Sözlük Forum

birisinden vazgecmek  


0

Wenn ich ein Beispiel geben darf:

Eine Mutter ist mit ihrem Kind so überfordert, dass sie überlegt, es in ein Heim zu geben. Und ich rate ihr, das nicht zu tun und sage. "Gib dein Kind nicht auf."

jemanden aufgeben - birisinden vazgecmek anlaminami geliyor?

Danke im voraus!:)

 
0

Kelime anlamindan yola cikarsak caymak, vazgecmek, terketmek, cekilmek, umudu yitirmek gibi kelimelerle anlatilabilir. Anlatilan mevzuda ceviri gerekmedigi icin, konuyu en iyi sekilde nasil anlatirim ona bakardim.
"Bu kadar kolay vazgecme", "cocugunu yalnizliga terketme" daha etkili olabilir.

 
0

Vielleicht auch:
gib dein Kind nicht auf - çocuğundan ümidini kesme

 
0

Ich stimme eva.l in vollem Unfang zu:

"gib dein Kind nicht auf" - "çocuğundan ümidini kesme" passt m.E. sehr gut!

 
0

Çocuğundan vazgeçme! (Gib dein Kind nicht auf, Verzichte nicht auf dein Kind !)
Çocuğunu bırakma! (Gib dein Kind nicht auf! Verlasse nicht dein Kind ! Es ist dein Kind, nicht loslassen, nicht aufgeben!))

Çocuğundan ümidini kesme! (Gib dein nicht auf! Gib die Hoffnung (bei deinem Kind) nicht auf!)

Çocuğuna sahip ol! (Gib dein Kind nicht auf! Pass auf dein Kind auf!)
Çocuğunu yalnızlığa terketme! (Lass dein Kind nicht in die Einsamkeit!)

O senin çocuğun, kimselere bırakma, ne kendinden, ne çocuğundan vazgeç, umudunu kaybetme!

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Ne güzel ifade edilmiş. Türk filmi gibi. Ediz Hun ve Türkan Şoray.;)

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.