Almanca Türkçe Sözlük Forum

Lise denklik  


0

Merhaba Hocam,

benim bi sorunum vardı. Umarım bana yardımcı olabilirsiniz. Ben 3 yıl önce Tr ye döndüm. Almanyada doğdum ve eğitimimi orda tamamladım. Realschule mitlere Reife Abschlussu yaptım ve daha sonra Ausbildung Steuerfachangestellte (3 yıl Berufsschule) yaptım ve Steurfachangestellte Diplomasını aldım. Ben yeminli Tercümanlık okumak istiyorum. Fakat denlik belgemi yaptırmaya gittigimde bana lise son sınıfı okumam gerektiğini söylediler. bu konuda herhangi birşey yapabilirmiyim? Veya gercekten tekrardan lise son sınıfı mı okumam gerek?

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Merhaba,
Belgelerinizi görmedim ama bu konuyla ilgili bulunduğunuz yerin milli eğitim müdürlüğüne başvurmanız gerekir. En son Realschule Abschluss yaptığınızı yazmışsınız. Realschule den sonra aldığınız mesleki eğitim içeriğini, daha doğrusu belgelerin üzerinde ne yazdığını bilmediğim için, belki size yardımcı olacak milli eğitim bakanlığı 2004 yılı denklik işlemi yönetmeliğinden bir bölüm gönderiyorum. Belki buradan bir fikir sahibi olabilirsiniz. Genellikle alınan mesleki eğitimler, bir önceki eğitim öğretimi sınıf bakımından yükseltmeyen, mesleki eğitimler olarak nitelendirilmektedir.

ALMANYA DA REALSCHULE DEN GELEN ÖGRENCİLERİN TÜRKİYE DE ALINACAKLARI SINIFLAR

Realschule de
5. sınıfı geçerek gelenler, ilköğretim okullarımızın 6. sınıfına geçenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

6. sınıfa devam ederken gelenler, 6. sınıfa devam edenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

6. sınıfı geçerek gelenler, ilköğretim okullarımızın 7. sınıfına geçenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

7. sınıfa devam ederken gelenler, ilköğretim okullarımızın 7. sınıfına devam edenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

7. sınıfı geçerek gelenler, ilköğretim okullarımızın, 8. sınıfına geçenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

8. sınıfa devam ederken gelenler, ilköğretim okullarımızın, 8. sınıfına devam edenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

8. sınıfı geçerek gelenler, ilköğretim okullarımızı bitirenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

9. sınıfa devam ederken gelenler, liselerimizin 9. sınıfına devam edenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

9. sınıfı geçerek gelenler, liselerimizin 10. sınıfına geçenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

10. sınıfa devam ederken gelenler, liselerimizin 10. sınıfına devam edenler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

10. Sınıfı bitirerek gelenler, liselerimizin 10. sınıfına doğrudan, 11. sınıfına seviye tespit sınavı ile alınabilecekler derecesinde öğrenim görmüş sayılır.

Şahin Dalgıç
Amasya Lisesi Almanca Öğretmeni

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Okunacak "Yeminli Tercümanlık" diye bir bölüm yok. Yabancı dil ile ilgili olarak aklıma gelen bölümler:

Üniversitelerde:

- Almanca Öğretmenliği
- Alman Dili ve Edebiyatı
- Mütercim ve Tercümanlık

Diğer:

- Turizm rehberliği kursu (sınava bağlı)

 
0

merhaba,

benimde bir sorum olacak umarim bana yardimci olabilirsiniz. Gecen seni Avusturya da Einzelhandelkauffrau (3 yil Berufsschule´den) olarak mezun oldum simdi ise Türkiye´ye dönmek istiyorum.Lise denklik diplomasi icin Ankara Milli Egitim Bakanligina basvurmak icin gerekli olan butun belgeleri gönderdim ama basvurumun nerdeyse yüzüne bile bakilmadi hatta ve hatta okulumu kurs olarak adlandirdilar!!! Okudugum okul Türkiye´de bir liseye denk gelmiyorsa bile hangi siniftan devam edebilecegimi bile söylemediler! Bana yardimci olursaniz bu konuda cok sevinirim...

 
0

Konsolosluk üzerinden Milli Eğitim
denklik belgeni verecektir

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır. " Mustafa Kemal ATATÜRK

 
0

Günaydın,

Aşağıdaki linkte 2011 denklik klavuzu var. 116. sayfadaki Avusturya eğitim sistemine bakabilirsiniz. Kolay gelsin.

http://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/denklik/2011k%C4%B1lavuzu.pdf

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Merhaba Nesli,

Sanırım Türkiye'ye dönmek konusu, Milli Eğitimin vereceği diplomaya bağlı değil. Dolayısıyla geldikten sonra ya da arada ziyarete geldiğinde ya da buradaki bir yakının vasıtasıyla bağlı olduğun il veya ilçedeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bilgi almak için başvurursan, seni doğru bir şekilde
yönlendireceklerdir.

Diğer taraftan ise şöyle bir durum var; Milli Eğitimin yapacağı sınıflandırma neden önemli? Türkiye'de özel bir kurumda işe başvurduğunda denkliğine bakmayacaklardır, ancak devlet kurumlarında denkliğe bakarlar. Yani Türkiye'deki denklik diploması başka bir amaçla gerekmiyorsa, o kadar da önemli değil derim.

İyi akşamlar,
Mustafa

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.