Almanca Türkçe Sözlük Forum

Academic Transcript = Not çizelgesi (YÖK)  


0

Merhaba arkadaşlar,

Almanya’da üni mezunu olan birinin Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ten Diploma Denklik Belgesi alabilmesi için mezun olduğu üniversitesinden not çizelgesini temin etmesi ve bunu noter onaylı tercüme ettirmesi gerekiyor. Elimde şu an bir not çizelgesi var. Almanca’dan Türkçe’ye çevirilmesi gerekiyor. Fakat başlıklar İngilizce (name of student, course title, hours per week gibi). Bu durumda sadece Almanca olan kelimeler çevrilip, İngilizceleri kalması mı gerekiyor yoksa İngilizce kelimeler de yeminli İngilizce-Türkçe tercüman tarafından çevrilmesi mi gerekiyor? Yoksa bambaşka bir şey mi?
Yardımcı olursanız sevinirim :)

 
0

Aslında Almanca ayrı, İngilizce ayrı tercüme edilmesi gerekmektedir ancak Almanca-İngilizce-Türkçe Noter yeminli tercümanlar, bizim büroda olduğu gibi, bulunabilir. En iyisi tek belge olarak bu tercümanlardan birisine tercüme ettirmekte fayda var, aksi halde noterlik masrafı epey tutar.

 
0

Teşekkür ederim Pico :)

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.