Almanca Türkçe Sözlük Forum

von Jon: Grundregeln fürs Fragen im Forum  


0

Liebe Forenbesucher,

bitte gewöhnt euch an, bei euren Fragen (z.B.: 'Wie übersetzt man das folgende Wort/die folgende Überschrift/Schlagzeile?' oder 'Wie ist das folgende Wort zu verstehen? Was ist damit gemeint?') immer den Kontext (Zusammenhang) mit anzugeben, d.h. bitte schreibt dazu,

1. worum es in dem Text geht, in dem dieser Begriff/dieser Satz auftaucht;

2. in was für einem Dokument der Begriff/Satz vorkommt (Broschüre? Merkblatt? Werbetext?);

3. was direkt davor/direkt danach oder im Absatz oben drüber/unten drunter steht (bitte unbedingt den gesamten Satz oder noch besser den gesamten Textabschnit/Absatz mit angeben!).

Ohne diese Infos können wir leider meist nur raten, d.h. wir können euch dann nicht so helfen, wie ihr es euch wahrscheinlich vorgestellt hattet.

Und bitte denkt daran, dass ihr, bevor ihr eure Frage im Forum stellt, zuerst selber recherchieren solltet. Denn die meisten "einfachen" Fragen kann man sich ohne fremde Hilfe – mit Google und Wikipedia – innerhalb von 10 Sekunden selbst beantworten!

Jon

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Toller Vorschlag!

 
0

Ich stimme Levent gerne zu und danke Jon.:)

Grüße

 
0

güner schrieb:


> Ich stimme Levent gerne zu und danke Jon.:)
>
> Grüße

Was meinst du, wie oft wir uns schon darüber beschwert haben, dass die Fragesteller nichts dazuschreiben...
Ich erinnere mich da z.B. noch gut an diesen Fall hier, den ich anhand eines lustigen Beispiels kommentiert habe:

http://forum.cafeuni.com/read.php?3,8915,8921#msg-8921

:)

 
0

Was meinst du, wie oft wir uns schon darüber beschwert haben, dass die Fragesteller nichts dazuschreiben...

Wer ständig glücklich sein will, muss sich oft verändern | Konfuzius.

 
0

Doğru haklısınız. Benim bir bir tespitim oldu, burada kolay kolay soruda sormamak gerekiyor. İnsan cevabı bulmak için kendi uğraşacak ve elinden geleni yapacak. Bu son çare olmalı, aslında cevabı bulmak için değil de, farklı öneriler konusunda faydalı.

 
0

İstisnalar kaideyi bozmaz ama genellikle tersi yapılıyor; yani çoğu zaman "ilk çare" olarak foruma danışılıyor bence.
Yukarıda bahsi geçen kurallara rağmen?!::o

Selamlar:)
Salih

 
  
Arbeitet

Bitte Anmelden oder Registrieren
Almanca Türkçe Sözlük Forumu DasForum’a hoşgeldiniz! Almanca öğrenmek isteyenlerin, Almanca öğretmenlerinin, Almanca eğitmenlerinin, çevirmenlerin ve mesleği gereği Almanca ile içli dışlı olan herkesin ihtiyacına uygun 25 bin civarında üstün kaliteli kaydın yer aldığı forumun kullanımı tamamen ücretsizdir. Forumda yer alan metinleri okumak için kaydolmanıza gerek yoktur. Yeni bir konu açmak ya da forumdaki bir yazıya cevap yazmak isteyenlerin ise DasForum’da ücretsiz bir hesap açmaları gerekmektedir.

DasForum’da saygın bir üslup ve dostane bir atmosferin hakim olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.  Forumdaki bir diğer önemli konu ise soruların soruluş şekliyle ilgili. Bu yüzden DasForum’da yeni bir konu açmadan önce forum içinde araştırma yapmanın yanı sıra, Almanca dilinde yazılmış bu metni ve bu metne cevaben yazılı Türkçe metni okumanızı salık veririz.


Herzlich willkommen im kostenlosen, originalen deutsch-türkischen Lern- und Übersetzungsforum von DasSözlük! Das Forum ist ein Teil von DasSözlük und dient als kostenlose Austauschplattform für alle User. professionelle Übersetzer, Sprachwissenschaftler, Lehrer, Autoren, Journalisten sind hier genauso willkommen wie Türkisch-Lernende oder andere Laien.
LÜTFEN DİKKAT:

Eski CafeUni-hesaplarının tamamına yakınını yeniden kullanıma açmayı başarabildik. Forumdaki eski hesabını aktifleştirmek isteyenlerin şifremi unuttum fonksiyonunu kullanması rica olunur.
Eski forum kayıtlarının DasSözlük’e aktarımı esnasında bazı yazıların yanlışlıkla farklı bir rumuz altında yayına girdiğini tespit ettik. Aktarım işleminin bu amaç için geliştirdiğimiz özel bir yazılım ile yapıldığını belirtir bu durumdan olumsuz etkilenen tüm kullanıcıların affına sığınırız. Sözkonusu sorunu elle düzeltmek bir hayli meşakatli olacağı için çok gerekmediği müddetçe bu şekilde devam edilmesi ricamızı kabul etmenizi dileriz.

CafeUnis alte Forum ist wieder online! Wer sich im Forum einloggen will, wird gebeten die „Kennwort-Vergessen-Funktion“ zu benutzen. Wir konnten fast alle Accounts retten.


AFRtour: Almanya Fuar Turu B2B Partneriniz. Transfer, rehber, şehir turu, otel vb.

Baklava7 : Baklava AVM’si. Dünyanın ilk tatlı ürünler sipariş pazarı

SuperSözlük: Büyük Türkçe deyimler, atasözleri, eş, benzer ve zıt anlamlılar sözlüğü.

WebDolmetscher: Alman mahkemeleri ve devlet dairelerinde geçerli Türkçe-Almanca mükemmel çeviri.